Mali i Zi sot zyrtarisht pjesë
e NATO-s, ceremonia në Uashington

Mali i Zi sot zyrtarisht pjesë<br />e NATO-s, ceremonia në Uashington
PODGORICE-Mali i Zi do të bëhet edhe zyrtarisht anëtari i 29-të i NATO-s, në një ceremoni në Uashington gjatë ditës së sotme.

Ky vend i vogël ballkanik i bashkohet aleancës veriatlantike, e cila u krijua për të luftuar agresionin sovjetik, dhe tani po bën përpjekje për të ndaluar rusët në rritjen e ndikimit të tyre në Evropën Lindore.

Kryeministri Dushko Markovic do të jetë pjesë e ceremonisë së pranim- dorëzimit në Shtetet e Bashkuara.

Flamuri i Malit të Zi do të valvitet në selinë e NATO-s në Bruksel për herë të parë më 7 qershor.

Sekreti i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg do të jetë pjesë e ceremonisë në Uashington për të mirëpritur anëtarin më të ri të aleancës.

(d.b/Shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Aksident në Vlorë, përplasen dy makina! Dy të plagosur, ambulanca niset drejt vendngjarjes

Aksident në Vlorë, përplasen dy makina! Dy të plagosur, ambulanca niset drejt vendngjarjes