Mali i Zi shtrëngon masat kundër COVID, ‘lock down’ në disa qytete

Foto ilustruese

Mali i Zi konsiderohet ndër vendet me numrin më të madh të infektimeve në Evropë, kësisoj me rritjen e shifrave nga sot hyjnë në fuqi masa të reja shtrënguese për të penguar përhapjen e shpejtë të virusit.

Ministria e Shëndetësisë e Malit të Zi ka njoftuar që kanë vendosur që nga sot të futen në “lock down” disa qytete. Bëhet fjalë për qytetet Podgoricë, Nikshiq, Cetinjë, Ulqin , Herceg Novi dhe Plluzhinë të hyjnë në fuqi masa të rrepta që kanë për qëllim parandalimin e përhapjes së infektimit me COVID-19.

Do  ndalohet komunikacioni ndërmjet qyteteve, mbyllje të bareve, kafeneve dhe restoranteve. Pa ashtu ndalohen vizitat  në parqe, në  ambientet për argëtimin e fëmijëve, vendeve për sport.

Njerëzve për punë do t'u kërkohet verifikim i lëshuar nga punëdhënësit, ndërsa të sëmurët lëvizjet e tyre duhet t'i dokumentojnë me raportet  e lëshuara nga mjeku.

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke konfirmuar Lulzim Bashën në krye të PD-së?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Logjika e Bashës në 2019 e bën humbës në zgjedhjet brenda PD-së, shumica ka qene kundër tij