Maqedonia bojkoton ceremoninë e ndarjes së çmimeve Nobel, muslimanët e Bosnjes për akademinë: Turp tju vijë

Maqedonia e Veriut ka bojkotuar ceremoninë e ndarjes së çmimeve Nobel, nisur nga Nobeli për Letërsi për Peter Handke.

Ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli ka falënderuar homologun e tij nga Maqedonia e Veriut, Nikolla Dimitrov, për bojkotimin e ceremonisë teksa ka shkruar në Twitter,

“Faleminderit Nikola Dimitrov për bojkotimin e ceremonisë për ndarje të çmimieve Nobel. Maqedonia ka qëndruar me ne në kohërat më të vështira, gjatë viteve ’98-99, kur Millosheviçi kreu krime në Kosovë. Handke nuk ka përkrahur viktimat si Maqedonia e Veriut, por e ka përkrahur Millosheviçin”.

“Turp tju vijë”, është ky mesazhi që shoqatat e myslimanëve të Bosnjës i dërguan akademisë suedeze tç Çmimit Nobel, një mesazh i qartë o paraqitur në një pankartë gjigante e vendosur në zemër të Sarajevës. Përmes saj, ata denoncuan vendimin që çmimi prestigjoz ti` jepej shkrimtarit austriak, të shumëpërfolur për qëndrimin pro-serb dhe mbështetjen e Sllobodan Milloshevicit. Përzgjedhja e Akademisë Suedeze, e njoftuar në tetor, shkaktoi zemërim në Ballkan dhe më gjerë.

Para Maqedonisë Veriore, Shqipëria, Turqia e Kroacia kanë njoftuar se nuk do t’i përgjigjen ftesës së mbretit të Suedisë për pjesëmarrje në ceremoninë e Nobelit.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Bullizmi në shkolla, a mendoni se familja shqiptare po dështon në edukimin e fëmijës?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Këngëtari i njohur akuza ministrit të Shëndetësisë: Ia ka ... nanën artit e kulturës! Ndaleni muzikën pas orës 14:00 e shpalleni gjendje lufte