Marrëveshja me Iranin, Merkel takohet me Putin në Rusi

Marrëveshja me Iranin, Merkel takohet me Putin në Rusi

Kancelarja Angela Merkel dhe Presidenti Vladimr Putin gjatë një takimi

Situata e trazuar konfliktuale në botë dhe çështja e Iranit kanë qenë temat e takimit mes presidentit rus Vladimir Putin dhe kancelares Merkel.

Merkel është takuar sot me presidentin rus, Putin në Soçi të Rusisë për të diskutuar konfliktin në Ukrainë, përgjigjen e Evropës për tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga marrëveshja bërthamore e Iranit dhe punimeve në tubacionin që sjell gazin nga Rusia në Gjermani.

Gjithashtu, gjatë takimit të dy liderët diskutuan për aneksimin e Krimesë të cilat shkaktuan mbi 10300 persona, dhe sanksionet të cilat janë vendosur më pas këtij takimi.  Mekel dhe Putin kanë diskutuar edhe për gazsjellësin Nord Stream të rusisë që pritet të dërgojë gaz natyror nga Rusia në Gjermani.

Marrëveshja me Iranin ka qenë një pikë tjetër e analizuar gjatë takimit të tyre edhe pas tërheqjes së SHBA, ku është theksuar qëndrimi i të dyjave vendeve për të ruajtur ketë marrëveshje.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Kërcënim nga Irani: Kemi dronë të hekurt që mund të godasin kampin e MEK në Shqipëri

Kërcënim nga Irani: Kemi dronë të hekurt që mund të godasin kampin e MEK në Shqipëri