Marrëveshja për drithin nga Ukraina zgjatet me 2 muaj, Rama: Urime për Erdogan dhe rolin e tij vendimtar

Marrëveshja për drithin nga Ukraina zgjatet me 2 muaj, Rama: Urime për Erdogan dhe rolin e tij vendimtar

Edi Rama dhe Erdogan

Kryeministri Edi Rama ka uruar Erdogan për rolin e tij vendimtar lidhur me zgjatjen me dy muaj të marrëveshjes së drithit nga Ukraina. Rama shkruan se sigurimi i një furnizimi pa ndërprerje të drithërave në tregje botërore është me rëndësi kritike për të garantuar siguri ushqimore në mbarë botën.

“E mirëpres rinovimin e Iniciativës së grurit të Detit të Zi edhe për dy muaj të tjerë. Unë përsëris urimet e mia për @RTerdogan për rolin e tij vendimtar. Sigurimi i një furnizimi të pandërprerë jetik të drithërave në tregjet botërore është me rëndësi kritike për sigurimin e sigurisë ushqimore në mbarë botën.”- shkroi Rama.

Presidenti i Turqisë, Erdogan, bëri dje me dije se nisma për drithërat në Detin e Zi është zgjatur me dy muaj të tjerë. Ai u shpreh se marrëveshja u zgjat edhe dy muaj falë përpjekjes së Turqisë dhe me kontributin e ukrainasve. Kjo u arrit 2 ditë para se të skadonte marrëveshja.

Turqia arriti të negocionte në mënyrë që Rusia të mos bllokonte largimin e anijeve nga dy porte ukrainase. Për këtë, Erdogan tha se shpreson që marrëveshja të sjellë përfitim për të dyja palët.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kleo: 18/05/2023 19:19

  Shpresoj qe gjithmone te keni marredhenie te mira me Ukrainen

  Përgjigju
 • Arla: 18/05/2023 19:19

  Shume vendim i mire ky per te gjithe

  Përgjigju
 • Olsi: 18/05/2023 19:18

  Nje nga vendimet me te mira

  Përgjigju
 • Nori: 18/05/2023 18:56

  Vendim shume i mire

  Përgjigju
 • Eni: 18/05/2023 18:55

  Ndihme e madhe per to

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen