Marrëveshje Shqipëri-Kosovë lehtësohen porcedurat për lejet e punës! Njihen vitet e punës për qytetarët në dy shtetet respektive  

Ditën e sotme në Këshillin e Ministrave u miratuan dy marrëveshje që priten të firmosën në mbledhjen e përbashkët Shqipëri-Kosovë që do të mbahen ditën e premte në Elbasan, që ka të bëjë me lehtësimin e procedurave të lejeve të qëndrimit për qytetarët në të dyja vendet ku do të kenë brenda dhe lejen e punës dhe njohja e sigurimeve shoqërore të qytetarëve si të Shqipërisë dhe Kosovës në vendet respektive.

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi tha se”Sot miratuam një nga marrëveshjet që do nënshkruajmë në mbledhjen e përbashkët me Kosovën që ka të bëjë me lejet e qëndrimit të shtetasve respektivë. Do të marrim thjeshtë me një aplikim dhe pa dokumente lejen e qëndrimit për 5 vite në Shqipëri dhe brenda lejes së qëndrimit do jetë edhe leja  e punës dhe është lajmi i mirë edhe për shqiptarët në Kosovës që do marrin leje qëndrimi në Kosovë me procedura të lehtësuar nga sa janë sot”.

Edhe ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj tha se “Sot prezantojnë një marrëveshje që do nënshkruhet me Kosovës me mbrojtjen sociale të shqiptarëve për njohjen e sigurimeve shoqërore mes Shqipërisë dhe Kosovës.  Marrëveshja është për të siguruar një trajtim të barabartë të punësuarve që do i njihen kontributet e sigurimit në të dyja vendet.  Marrëveshja do të njoh të gjitha periudhat e sigurimeve”.


Lajmi kryesor:

Vendimi i Qeverisë: Marrëveshja me Kosovën, leje pune më thjesht dhe njohje të sigurimeve shoqërore! Ministrja e Arsimit: Abetare të unifikuar për të gjithë


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Një ditë para ndeshjes, tifozët e Kombëtares nisin vallen në Dusseldorf! Stadiumi kundër Spanjës 'pikturohet' kuqezi

VIDEO/ Një ditë para ndeshjes, tifozët e Kombëtares nisin vallen në Dusseldorf! Stadiumi kundër Spanjës 'pikturohet' kuqezi