Masakra në Armeni, OKB: Nuk
ishte genocid, por një krim mizo

Masakra në Armeni, OKB: Nuk<br />ishte genocid, por një krim mizo
Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon e konsideron masakrën ndaj armenëve nga ana e Perandorisë Osmane 100 vite më parë si një “krim mizor”, por nuk lejon të quhet “genocid” siç tha pak ditë më parë Papa Françesk.
Lajmi bëhet me dije nga zëdhënësi i Ban Ki-moon, Stephane Dujarric, i cili ka shtuar se kreu i OKB-së ka lëshuar një notë proteste ndaj deklaratës së Papës.

Dujarric ka shtuar më tej se Ban Ki-moon është i bindur se bashkëpunimi i vazhdueshëm mes armenëve dhe turqve “ka për qëllim përcaktimin e qëllimit tonë të përbashkët për të forcuar angazhimin tonë të përbashkët në parandalimin e krimeve të tilla mizore në të ardhmen.

Redaksia Online
(o.b/ Shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan