Mattarella hap dyert e dhomës së funeralit në Senat për Napolitanon, zyrtarë të lartë homazhe për ish-presidentin! U shua në moshën 98-vjeçare

Mattarella hap dyert e dhomës së funeralit në Senat për Napolitanon, zyrtarë të lartë homazhe për ish-presidentin! U shua në moshën 98-vjeçare

Homazhet për Napolitanon

Arkivoli i ish-presidenti italian Giorgio Napolitano, ka mbërritur në dhomën e funeralit në senat.Homazhet për ish-kreun e shtetit, i cili u nda nga jeta mbrëmjen e së premtes në moshën 98-vjeçare do të mbahen sot dhe nesër, ndërsa të martën do të zhvillohet funerali shtetëror.

Dhoma Nassiriya e Palazzo Madama do të qëndrojë e hapur nga ora 11:00 deri në 19:00, dhe më pas nesër nga ora 10:00 deri në orën 16:00, ku do të mund të bëhen homazhe për ish-kreun e shtetit.

I pari që bëri homazhe ishte Presidenti i Republikës Sergio Mattarella , i pritur nga Presidenti i Senatit Ignazio La Russa.

Kryetari i Dhomës Lorenzo Fontana arriti në orën 10.20, ndërsa kryeministrja Giorgia Meloni dhe postet e tjera institucionale mbërritën pas tij. Nga ora 11:00 zyra e varrimit do të jetë e hapur për publikun.

Përveç presidentit të Senatit Ignazio La Russa , sekretares së përgjithshme Elisabetta Serafin , zëvendës sekretarit të përgjithshëm Federico Toniato , janë edhe djemtë e ish-kreut të shtetit, Giulio dhe Giovanni , nipërit e tij, gruaja e tij Clio që kishte ardhur pak më parë. Funerali shtetëror pritet të mbahet të martën.

Napolitano u bë president në vitin 2006 dhe u zgjodh për një mandat të dytë shtatëvjeçar të paprecedentë në vitin 2013. Më 21 maj 2022, ish-Presidenti italian iu nënshtrua një operacioni dhe u shtrua për nëntë ditë në spitalin Spallanzani në Romë. Ndërsa më herët më 24 Prill 2018 u operua për mosfunksionim të pjesshëm të aortës.

I lindur në Napoli në vitin 1925, ai ishte Presidenti i njëmbëdhjetë i Republikës së Italisë. Në vitin 1992 ai pasoi Oscar Luigi Scalfato si President i Dhomës dhe në 1996 ishte Ministër i Brendshëm në qeverinë Prodi I.  Napolitano u zgjodh President i Republikës më 15 maj 2006 dhe më pas për herë të dytë më 22 prill 2013, në këtë rast duke qëndruar në detyrë për më pak se dy vjet.

Napolitano ka vizituar dy herë Shqipërinë. Në mars të vitit 2014 në atë kohë President i Italisë ishte në Shqipëri në një vizitë zyrtare gjatë të cilës dekorua me Urdhrin e Flamurit, në një ceremoni, që në atë kohë u zhvillua në Pallatin e Brigadave. Më herët ai kishte qenë në vitin 1996 si ministër i Brendshëm i qeverisë së Romano Prodit.

M.T/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria rënie drastike në testimin e njohurive PISA, i kujt është faji?×

Lajmi i fundit

FOTOT/ Fansat në Nju Jork të çmendur pas Dua Lipës, këngëtarja mbrohet nga forca të shumta sigurie

FOTOT/ Fansat në Nju Jork të çmendur pas Dua Lipës, këngëtarja mbrohet nga forca të shumta sigurie