Presidenti italian Mattarella këmbëngul në plotësimin e BE-së: Unioni do të jetë i plotë vetëm me vendet e Ballkanit Perëndimor

Presidenti italian Mattarella këmbëngul në plotësimin e BE-së: Unioni do të jetë i plotë vetëm me vendet e Ballkanit Perëndimor

Borut Pahor dhe Sergio Matarella

SLLOVENI-Pesë vende ende mungojnë nga 'apeli' në Bashkimin Evropian, nga rajoni i cili nuk mund të konsiderohet i jashtëm për shkak të historisë, kulturës dhe vlerave të tyre. Këto vende janë Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe Serbia: i ashtuquajturi Ballkani Perëndimor.

Italia i kushton vëmendje të veçantë sepse stabiliteti i asaj zone e prek shumë pasi ka interes interes thelbësor në zhvillimin e marrëdhënieve përtej Adriatikut.

Dhe presidenti italian Sergio Mattarella, gjatë shtatë viteve të fundit, luftoi për të konsoliduar marrëdhëniet miqësore, për të kapërcyer keqkuptimet historike, për të hedhur themelet për një bashkim më të gjerë. Kulmi i kësaj strategjie u arrit një vit më parë, kur presidenti italian dhe homologu i tij slloven Borut Pahor u kapën për dore në "Foiba di Basovizza", me një gjest që nënkuptonte që të lihej pas e kaluara dhe të ndërtohet një kujtesë e përbashkët historike mbi rrënojat e së kaluarës.

Të dy krerët e shtetit u mblodhën dje në Slloveni dhe festuan në qytetin Nova Gorica atribuimin që i bë këtij qyteti së bashku me qytetin tjetër Gorizia titulli i Kryeqytetit të Kulturës Evropiane 2025

Ceremonia u zhvillua në 'Piazza della Transalpina' ku deri në vitin 2004, kufiri që ndante vetëm dy qytete, por edhe dy vende, kaloi për një kohë të gjatë nën kundërshti të forta.

Mattarella tha se ky kufi shndërrohet nga një simbol i ndarjes në një element lidhës, në një 'vitrinë të frymës autentike komunitare'.

"Duke paraqitur së bashku kandidaturën për Revistën Kulturore 2025, Gorizia dhe Nova Gorica kanë treguar se dinë të kuptojnë mundësitë e ofruara nga Evropa. Ndërsa nacionalizmat kërcënojnë të dëmtojnë gjetkë, qytetet binjake kanë futur në një mënyrë të re për të qenë së bashku, duke treguar një mënyrë për të modeluar diku tjetër. Po, sepse procesi i integrimit kontinental nuk do të jetë i plotë derisa vendet e Ballkanit Perëndimor nuk do të jenë në gjendje të ndajnë të gjitha perspektivat tona", nënvizon Presidenti i Republikës italiane.

Sipas tij Italia dhe Sllovenia kanë një përgjegjësi të veçantë: "Të mbështesin së bashku aspiratat e fqinjëve tanë dhe të shoqërojnë proceset reformuese që ata po ndjekin"

Kjo bindje e Mattarella-s u nda tërësisht edhe nga presidenti slloven Pahor, i cili nënvizoi se nuk ka asnjë justifikim për hezitim nga ana e 27 vendeve anëtare, por as “ndryshime të drejtimit nga vendet e Ballkanit Perëndimor”./ Përkthyer nga "La Stampa".

La Stampa

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq