Maturantët protestë në Fier: Testi nuk i ishte përmbajtur programit orientues të Ministrisë së Arsimit.

Maturantët në Fier të cilët kishin kundërshtime në lidhje tezën e provimit të matematikës kanë protestuar para drejtorisë arsimore. Maturantët u shprehen të indinjuar dhe të shqetësuar dhe sipas tyre teza nuk i përmbahej nivelit të premtuar dhe se koha nuk ishte e mjaftueshme. Ata paraqiten disa pika të cilat përfshinin dhe një rishikim të sistemit të pikëve dhe vlerësimit për maturantet.  

“Jemi të pakënaqur pasi kishin shkallë të lartë vështirësie dhe nuk ishin përmbajtur programit orientues të Ministrisë së Arsimit. Disa pyetje ishim marrë nga universitetet e huaja dhe ishin përkthyer në shqip dhe është turp që ne kemi marrë atë tezë dje. Duke marrë parasysh që kemi dy vite që mësojmë online nuk u morr parasysh fare ky fakt”, tha një maturant.

“Jemi mbledhur pranë drejtorisë së arsimit për të pritur të na sqaronin në lidhje me të ardhmen tonë pas pakënaqësive që kemi pasur nga teza e matematikës. Ne kërkojmë ndryshimin e pikëzimit ku bëhet ndarja e notave dhe ndryshimi në llogaritjen e mesatares duke i thënë 60 % peshe mesatares së tre viteve dhe 40 % mesatares së provimit të maturës”, tha një tjetër.


Lajmi kryesor:

'Teza e matematikës ishte e vështirë’, maturantët në protestë në të gjithë vendin: Ushtrimet janë marrë fotokopje nga testet e Cambridge! Të ulet pragu i pikëve


I.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja me SHBA-të, sipas jush a duhet ta përjashtojë Basha nga grupi i PD-së Sali Berishën?×

Lajmi i fundit

John

Ylli i futbollit, Michael Ballack humb tragjikisht të birin në moshën 18-vjeçare