6 auto-ambulanca nga Turqia për Emergjencat Civile! 'Mini-spitalet' do t'i shërbejnë edhe 'Traumës' të mbingarkuar me operacione (VIDEO)

Kanë mbërritur në Shqipëri 6 autoambulancat e para nga Turqia, të kompletuara me të gjitha pajisjet e një urgjence lëvizëse, pjesë e grantit që qeveria turke ka akorduar për Ministrinë e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura.

Këto autoambulancave që për herë të parë kanë logon e Forcave të Armatosura dhe që do të përdoren nga Emergjencat Civile nga komanda mbështetëse e FA, në këtë situatë të vështirë që vendi ynë po kalon me koronavirusin, do të shkojnë edhe në ndihmë të Spitalit të Traumës. Në kushtet kur ky spital po përballon një numër të lartë operacionesh për shkak të zhvendosjeve të ndërhyrjeve kirurgjikale nga QSUT, që u kthye në spital COVID, këto autoambulanca do t'i shërbejnë edhe spitalit të Traumës sa herë të jetë nevoja.

"Në komandën mbështetëse brenda pak javësh do mbërrijnë edhe qindra uniforma, çadra e pajisje që do të modernizojnë operacionet për Emergjencat Civile", njoftoi kryeministri Edi Rama.

Këto autoambulanca janë në formën e mini-spitaleve pasi janë me të gjitha pajisjet, si ato respeiratore, oksigjenin, por edhe serumin dhe të gjitha mjetet e ndihmës së pari. Në këtë ambulancë mund të bëhet edhe monitorimi i zemrës, e po ashtu një tjetër vlerë e saj është fakti që mund të transportohen 3 pacientë.

G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A është gati Shqipëria për sezonin e ri turistik?

Komento

Komente

 • REALITETI: 07/04/2020 12:28

  Të dashur Shqiptar krahasoni shëndetësin e Edi Ramës me shëndetësin e qenid bastard malok fundërrin salhe. E mbani mënd në çgjëndje ishte shëndetsia në kohën e kryekriminelit fytyr mut salhe . E krahasoni kto dy njerëz kryekriminelin malok salhe me burrin e madh Edi Rama duhet çdo Shqiptar ta krahasoi me fakte jo me b8ndje politike. Po qeni malok kriminel është antishqiptar i tërbuar Edi Rama e do Shqiprin nuk e shet siç e shit fundërrina malok ish sekretari partis të punës. ZOTI E SHFAROST MAL9K DALHEUN ME RËNJ ME ÇA KA E ÇA SKA.

  Përgjigju
 • Ben Tironci: 07/04/2020 12:26

  B r a v o

  Përgjigju
 • Baba: 07/04/2020 12:11

  Nqs i kemi blere me para ne dore te mos thuhet u dhane nga Turqia. Te behet trasparent sa u pagua sepse i bleme makinat tek dora e dyte.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi në Elbana/ Dalin pamjet, kjo është makina e djegur që dyshohet se i përket autorëve