Mbetjet urbane pushtojnë Vlorën, Lilaj: Situata kritike në zonat e mbrojtura

Banorët e zonave rurale në Vlorë prej vitesh po vuajnë manaxhimin e mbetjeve. Pas reformës territoriale Bashkia e Vlorës nuk ka bërë asnjë përçapje për të menaxhuar mbetjet. Zonat e mbrojtura në Vlora kanë vetëm emrin, por në realitet ato janë te mbuluar nga plehrat. Edhe Agjencia Rajonale e Mjedisit thotë se mbetjet janë problem në Vlorë.

Prej kohësh mbetjet urbane janë kthyer në shqetësimin kryesor për qytetarët në rrethinën e Vlorës. Reforma territoriale bëri që edhe ish komunat, tashmë njësi administrative të jenë nën administrimin e bashkisë së Vlorës, por pas kësaj reforme, kjo bashki nuk ka bërë asnjë përçapje për të zgjidhur problemin e mbetjeve.

Thuajse në të gjitha fshatrat dhe njësitë administrative mbeturinat i hedhin në vende të ndryshme, të papërcaktuara. Report tv ka qenë vazhdimisht në ndjekje të problematikave të ndotjes në bashkinë e Vlorës, por ky institucion asnjëherë nuk ka denjuar të marrë masa për gjetjen e një zgjidhje. Së fundmi i jemi drejtuar edhe një Agjensie Rajonale të mjedisit në Vlorë, ku kjo e fundit është shprehur: 

Vlora prej kohësh po e vuan problemin e menaxhimit të mbetjeve.Më problematike paraqitet situata në zonat e mbrojtura. Zona e cilësuar si e mbrojtur në pyllin e Sodës vijon të jetë kritike.

Kreu i ARM Vlorë, Kreshnik Lilaj

 

/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Vaksinë ose test negativ për të hyrë në Universitete, a ju duket e drejtë?

Komento

Komente

 • xXx: 12/04/2018 19:33

  Po Leli eshte i zene te lyej koken me xhel nuk ka kohe per te pastruar plehrat e fshatareve...

  Përgjigju
  • MUTI MULLAR..: 13/04/2018 10:00

   PO NE LUNGOMARE PO BEHET HATAJA..... JANE 7 PERRENJ MUTI DHE GJATE GJITHE BREGUT TE DETIT NE PLAZH MBANE ERE TE RRENDE AMONIAKU……!!!!!!!!!!!!!!!! FILTRAT QE DUHET TE BEHESHIN NUK U BENE PASI U VODHEN PARATE NGA KEQMANAXHIMI QE NUK NDESHKOHET ASNJEHERE ASNJE QE VJEDH FONDET PUBLIKE NUK HETOHEN SI DHE KU KJNE BERE PREVENIVAT PASI EDHE SUPERVIZORET JANE PELE ME HAJDUTET E PROKURORET ….????!!!×

Lajmi i fundit

John

'Kosova, zemra e Serbisë', protestë para Ambasadës së Shqipërisë në Beograd! Thirrje fyese ndaj kombit shqiptar