Mbi 200 vaksina në ditë në ‘Air Albania’, më shumë po aplikohet doza e tretë

Krahas qendrave shëndetësore, në pikën e vaksinimit në stadiumin 'Air Albania' cdo ditë ka qytetarë të moshave të ndryshme por më së shumti të moshuar që duan të vaksinohen.

Në një ditë kryhen mesatarisht 200 vaksinime , kryesisht për dozën e tretë.

“Një mesatare mund të jetë 150 deri në 200 vaksinime. Janë të gjitha grupmoshat kryesisht mosha e tretë e cila po bën dozën e tretë të vaksinës. Kjo ka qenë kërkesa më e lartë për dozën e tretë kryesisht duke qenë se dozat e para dhe të dyta janë më pak në numër", tha Ela Myrtaj, specialiste e Shëndetit Publik.

Qytetarë që paraqiten në këtë pikë vaksinim nuk ju duhet asnjë dokumentacion shtesë, veçse kartës së identitetit.

Mund të paraqiten më kartë identiteti pa asnjë referencë nga mjeku i familjes, kemi dhe doktoreshën këtu e cila është për konsultat për dozat e para vetëm. Qytetarët që paraqiten për dozat e treta kanë kartonin përkatës që përmban të dyja datat e vaksinimit si të dozës së parë dhe të dozës së dytë", tha Ela Myrtaj, Specialiste e Shëndetit Publik.

Pfizer vijon të mbetet vaksina më e kërkuar nga qytetarët.

“Janë të treja llojet e vaksinës, Pfizer, Astrazeneca dhe Sinovac. Kërkesë më të lartë ka për Pfizer, çdo grupmoshë e përfiton vaksinën Pfizer”, tha Ela Myrtaj, specialiste e Shëndetit Publik.

Që prej muajit janar e deri më sot më 42% e popullatës është vaksinuar me dy dozat e vaksinës ANTI-COVID ndërsa mbi 100 mijë persona kanë kryer edhe dozën e tretë.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Qobani: 15/12/2021 11:40

    Mos i pengoni nuset me i shpreh ndjenjat e dashunis,ato erdhën në përfundim se dashnia e gruas ndaj burrit ashtë aqë e madhe sa kari i tij,sevdaja tek ashtë vetëm te kari

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Pezullohet nga puna efektivi i rrugores në Lezhë, bëri selfie me turistët gjermane

Pezullohet nga puna efektivi i rrugores në Lezhë, bëri selfie me turistët gjermane