Mbillen 170 pemë në Farkë, Veliaj: Objektivi 2 milionë! Parku i Farkës është më i madhi në Tiranë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj së bashku me studentë të Universitetit Bujqësor të Tiranës dhe nxënës e mësues të shkollave të Farkës, mbollën 170 pemë të reja në Parkun e Liqenit të Madh të Farkës. Kryebashkiaku Veliaj ndau lajmin e mirë se në pranverë hapet Parku i Liqenit të Farkës, hapësira e gjelbër më e madhe në kryeqytet. Veliaj nuk kursye as mesazhin politik, ndërsa theksoi se të shash është më kollaj se sa të veprosh.

“Këtë pranverë, përveç se të presim sythat e parë të këtyre pemëve, do të presim edhe hapjen e parkut të madh të Farkës. Është një park më i madh se i Liqenit të Tiranës. Ftesa për të gjithë është: Të shash është kollaj, të marrësh një lopatë është pak më e vështirë, se do pak përgatitje, do një planifikim, do edhe sigurisht ca shoke shoqe, që të bëni një aksion mbjellje. Jam shumë i inkurajuar që planin tonë për të mbjellë 2 milionë pemë deri në vitin 2030 e kemi thuajse në mes, kështu që shumë shpejt, besoj në javët ardhshme, ne do kapim shifrën e një milionë pemëve të evidentuara”, tha Veliaj.

Pedonalja që rrethon liqenin e Farkës do të shërbejë edhe për stërvitjen e sportistëve të kryeqytetit, sidomos këtë vit kur Tirana mban titullin “Qyteti Europian i Sportit”.

“Parku i Farkës do jetë pa dyshim investimi më i madh i Tiranës së gjelbër për këtë vit dhe çfarë koincidence ideale që përkon me Tiranën, Qyteti Europian i Sportit, ku ne vërtet duam që, siç kemi filluar me Triathlonën, një pjesë e maratonës kalon këtu, një pjesë e turit çiklistik kalon këtu, ndaj duam që ta animojmë me pafundësi aktivitetesh, që të kemi mundësi, që njerëzit edhe ta njohin parkun e Farkës, por edhe të ulim dhe të shfryjmë pak fluksin e jashtëzakonshëm që kemi tek Parku i Liqenit të Tiranës”, u shpreh Veliaj.

Në fund kryebashkiaku ftoi qytetarët që të mos harrojnë fushatën e mbjelljes së pemëve, dhe të kontribuojnë për qytetin, siç po bëjnë çunat dhe gocat e Universitetit Bujqësor dhe çunat e gocat e Farkës, që në fund të 2030-ës të arrihet qëllimi i mbjelljes së 2 milionë pemëve.

“Mbill edhe ti një pemë dhe Tirana bëhet më e gjelbër, falë edhe asaj pemës që ka mbjellë secili prej nesh. Ftesa për të gjithë është: Të shash është kollaj, të marrësh një lopatë është pak më e vështirë, se do pak përgatitje, do një planifikim, do edhe sigurisht ca shoke shoqe, që të bëni një aksion mbjellje. Jam shumë i inkurajuar që planin tonë për të mbjellë 2 milionë pemë deri në vitin 2030 e kemi thuajse në mes, kështu që shumë shpejt, besoj në javët ardhshme, ne do kapim shifrën e një milionë pemëve të evidentuara”, përfundoi Veliaj.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Miri: 29/01/2023 18:49

  Po ti e ke mbush farken dhe liqenin plot me leje vilash o i pafytyre! Pse nuk e ke dhene intervisten me vilat mbrapa apo mezi e gjete ate cep ku nuk duken ndertimet. Njeri i keq e demagog

  Përgjigju
 • Iris: 29/01/2023 01:01

  100 % dakord me ju.Ku eshte Farka,ku eshte Tirana! Ne fshatra e zona perreth duhen mbjelle peme,por me teper brenda ne kryeqytet,se njerezit nuk kane kohe te shkojne ne fund te botes per te shijuar parqet.Dhe mjaft e quajte Farken pjese te kryeqytetit edhe pse eshte zgjeruar.Farka eshte vetem pjese e rajonit ose rrethit te Tiranes,jo e kryeqytetit brenda.Farka mbetet fshat.ose zone,qe ne kohen e Xhaxhit askush nuk shkonte vullnetarisht te jetonte dhe sot pse banohet nga te ardhur e ndonje zengjin i ri,nuk ja ndryshojne faktin qe eshte vetem fshat e zone,as rrethine e kryeqytetit.

  Përgjigju
 • Duam parqe: 28/01/2023 21:07

  Ore ,Mbill pemë në Tiranë ,ça Farke???!!! Mbushe Liqenin e Mbill pemë e zgjerojë Parkun poshtë Liqenit edhe poshtë Digës aty te Pishinat e Ish klubi Dinamo ...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Bashkimi i PD nuk ka të ardhme, pa provuar ndarjen në këto zgjedhje

Mero Baze: Bashkimi i PD nuk ka të ardhme, pa provuar ndarjen në këto zgjedhje