Mbledhja në PD, Mark Marku: Të nisim protestat menjëherë! Basha e kundershton: Betejën do e vazhdojmë në parlament

Në mbledhjen e kryetarit Lulzim Basha me deputetët dhe kandidatët jo fitues të Partisë Demokratike, Mark Marku qe vazhdon me qendrimet ekstremite dhe radikale, ka kërkuar nisjen e protestave, deklaratë që e tha edhe para selisë blu pas mbledhjes për mediat. Sipas Markut duhet të lihen mënjanë procedurat dhe të nisin protestat për të mbrojtur votat.Ai jashte cdo llogjike pretendon se marrja e mandateve, mund te behet edhe duke mos pranuar rezultatin e zgjedhjeve. 

“Duhet të lemë procedurat, ka ardhur koha të tregojmë si e mbrojmë ne votën. Duhet të nisim protestat popullore. Duhet të përdoret çdo formë. Nuk është kontradiktor qëndrimi ynë që edhe të mos njohim zgjedhjet edhe të futemi në parlament ” ka thënë Marku në takim.

Ndërsa jashtë selisë blu Marku u shpreh se ai është dakort që të zhvillohen protesta dhe se ata që i kërkojnë dorëheqjen Bashës janë shbërblyer nga Rama,

“Do të jetë një luftë totale. Do të jetë një luftë derisa Rama të largohet nga pushteti. Unë e kam thënë edhe më herët, duhet përdorur çdo gjë e mundshme për të mposhtur një regjim.Aty ku nuk ka zgjedhje të lira, u lind e drejta qytetarëve që të marrin çdo vendim sepse pushteti është ilegjitim. Kryetari e ka deklaruar se nuk do të njohë zgjedhjet e 25 prillit. Ata që kërkojnë dorëheqjen e Bashës janë shërbyer të Ramës. Me dashje pa dashje i shërbejnë atij. Nuk ka rëndësi a janë pjesë apo jo, mund t’i shërbejnë Ramës edhe duke qenë në PD, edhe pa dashje".

Pozicioni esktremist i Mark Markut per mosnjohjen e rezultatit dhe per te terhequr zvarre socialistet nga zyra eshte krejt minorance brenda Partise Demokratike i kundershtuar edhe nga Lulzim Basha, i cili ka thënë se beteja do të vijojë në parlament.

“Pas shqyrtimit të provave do të merret vendimi si do veprojnë opozitarët. Betejën në shtator do ta vazhdojmë në Parlament,” tha Basha.


Lajmi kryesor:

Basha takim me kandidatët e 25 prillit: Beteja jonë do vijojë në parlament! Pavarësisht vjedhjes së votave, PD u forcua! Vazhdoni të faktoni shkeljet në zgjedhje


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është rimëkëmbur ekonomia juaj familjare pas vështirësive të hasura gjatë pandemisë?



×

Lajmi i fundit

John

Ç’do të thotë të jesh gruaja e Kryeministrit? Linda Rama tregon si hoqi dorë nga privilegjet kryeministrore: Momenti më i bukur, shoqërimi i Zahos për në shkollë