Kërkesa për shkarkimin e Nikollës shqyrtohet në Këshillin e Legjislacionit! Bardhi dhe Gjonaj relatorët e kërkesës

Kërkesa e opozitës për shkarkimin e Lindita Nikollës është shqyrtuar ditën e sotme në mbledhjen e Këshillit të Legjislacionit, e cila u zhvilluar nën drejtimin Ermonela Felajt. Znj.Felaj, në cilësinë e Kryesueses së Këshillit të Legjislacionit, në nisje të mbledhjes shpjegoi përbërjen, mënyrën e funksionimit dhe drejtimit e Këshillit, të përbërë nga numër i barabartë anëtarësh të shumicës dhe pakicës parlamentare.

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, parashtroi kërkesën e paraqitur në Kuvend nga 28 deputetë demokratë, faktet dhe shkeljet sipas përgjatë zhvillimit të seancës plenare të datës 26 janar 2023.

Deputetët e opozitës theksuan se në seancën e datës 26 janar 2023 nuk është respektuar rendi i ditës dhe lista e diskutantëve të regjistruar, duke u mohuar deputetëve të opozitës të drejtën për pyetje, të drejtën për interpelancë dhe për të diskutuar çështje të rendit të ditës.

Deputetët e mazhroancës argumentuan se Kryetarja e Kuvendit gjatë drejtimit të seancës plenare të datës 26 janar 2023 ka ushtruar të gjitha kompetencat që përcakton Rregullorja e Kuvendit, në kushtet kur punimet normale të seancës janë bllokuar nga një grup deputetësh të opozitës.

Ndër të tjera ata argumentuan se pavarësisht se kërkesa plotëson kriteret formale, qëllimi nuk është i motivuar pasi Kryetarja e Kuvendit nuk është bërë shkak për pengimin apo ka shfaqur mungesë vullneti për vijimin normal të seancës, sipas rendit të ditës të përcaktuar me dakordësi në Konferencën e Kryetarëve.

Pas diskutimeve, mbledhja caktoi znj.Etilda Gjonaj dhe z.Gazment Bardhi si relatorët e raportit që do t’i kalojë për shqyrtim seancës plenare. Mbledhja e radhës u vendos të zhvillohet ditën e premte, datë 10 shkurt 2023.

G.MO/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Dhunë dhe kaos në Kategorinë e Parë, arbitri ndërpret ndeshjen! Portieri përfundon në spital me qepje, policia shoqëron arbitrat

VIDEO/ Dhunë dhe kaos në Kategorinë e Parë, arbitri ndërpret ndeshjen! Portieri përfundon në spital me qepje, policia shoqëron arbitrat