Mbrëmje me muzikë klasike në memorialin e Skënderbeut, koncert i veçantë para publikut lezhjan

Muzika e vjetër klasike shqiptare dhe tingujt e pianos shoqëruar nga zëri i bass baritonit Adelion Kola sollën një koncert të veçantë para publikut lezhjan...

Organizuar në memorialin e “Gjergj Kastriot Skënderbeut” në Lezhë ky është koncerti i parë për artistin e ri që jeton jashtë vendit.

"Është koncerti im i pare, që bëj në Lezhë  dhe jam shumë i emocionuar pasi të kthehesh në vendin tënd për të bërë koncert është një gjë shumë e bukur", tha Adelion Kola, muzikant.

Drejtor i pallatit të kulturës, Mark Gjoka, e konsideroi eventin një nisëm të veçantë për të ruajtur traditën e muzikës së vjetër.

"Ded Ndue Lazri",Dua ta falënderoj zotin Adelion , për këtë nisëm kaq të veçantë, kaq të bukur dhe patjetër që do të ketë mbështetjen tonë por edhe dashurinë  dhe mbështetjen e komunitetit lezhjan", u shpreh Gjoka.

“Në sapo kemi mbyllur dhe netët me evente të shumta të artit dhe kulturës kushtuar jetës së shkrimtarëve, të cilët u përcollën me një audiencë të paparë nga publiku lezhjan. E kemi mbështetur artin dhe kulturën dhe do të vazhdojmë ta bëjmë siç po mbështesim sonte artistin tonë lezhjan, Adelion Kolën”, theksoi Eueda Molla, zv\kryetare e Bashkisë Lezhë.

Munguar prej disa vitesh, mbrëmja me tinguj të muzikës klasike u organizua në memorialin e "Gjergj Kastriotit” duke marrë duartrokitje të shumta...

J.SH./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Situatë kaotike në Turqi, numri i viktimave nga stuhia shkon në 4! Erërat e forta ‘shkundin’ çati e shtylla duke lënë 38 të plagosur