Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe Australia nisin një pakt për të kundërshtuar Kinën

Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe Australia kanë njoftuar një pakt të veçantë sigurie për të ndarë teknologjitë e përparuara të mbrojtjes, në një përpjekje për të kundërshtuar Kinën.

Partneriteti do t'i mundësojë Australisë të ndërtojë nëndetëse me energji bërthamore për herë të parë.

Pakti, i njohur si ‘Aukus’, do të mbulojë gjithashtu inteligjencën artificiale, teknologjitë kuantike dhe internetin.

Të tre vendet janë të shqetësuar për fuqinë në rritje të Kinës dhe praninë ushtarake në Indo-Paqësorin.

Si rezultat i paktit, Australia ka hequr dorë nga një marrëveshje për ndërtimin e nëndetëseve të dizajnuara franceze.

(Franca fitoi një kontratë prej 50 miliardë dollarësh (31 miliardë €; 27 miliardë) për të ndërtuar 12 nëndetëse për Marinën Australiane në vitin 2016. Marrëveshja ishte kontrata më e madhe mbrojtëse e Australisë ndonjëherë.)

Të mërkurën, Presidenti amerikan Joe Biden, kryeministri britanik Boris Johnson dhe homologu i tij australian Scott Morrison dhanë një deklaratë të përbashkët mbi fillimin e partneritetit të ri të sigurisë, të emëruar ‘Aukus’.

"Si nisma e parë nën Aukus ... ne angazhohemi për një ambicie të përbashkët për të mbështetur Australinë në blerjen e nëndetëseve me energji bërthamore për Marinën Mbretërore Australiane," thuhej në deklaratë.

"Kjo aftësi do të promovojë stabilitetin në Indo-Paqësorin dhe do të vendoset në mbështetje të vlerave dhe interesave tona të përbashkëta," tha ajo.

Udhëheqësit thanë se qëllimi ishte "të sillte një aftësi australiane në shërbim në datën më të hershme të arritshme", duke shtuar: "Australia mbetet e përkushtuar për të përmbushur të gjitha detyrimet e saj si një shtet me armë jo-bërthamore".

Ai vazhdoi duke thënë se pakti i mbrojtjes do të përqëndrohej gjithashtu në aftësitë kibernetike, inteligjencën artificiale dhe "aftësitë shtesë nënujore".

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar thotë se kjo është një marrëveshje shumë domethënëse e mbrojtjes - një pikë e përforcuar nga fakti se udhëheqësit e Britanisë, Shteteve të Bashkuara dhe Australisë janë shfaqur së bashku me video konferencë për të shpallur këtë partneritet. Ai nënvizon gjithashtu rëndësinë në rritje të rajonit Indo-Paqësor për SHBA dhe MB.

Do të ketë pasoja për dy vende të tjera. Së pari, Franca, një aleate e NATO -s, e cila kishte nënshkruar një marrëveshje për të ndërtuar një flotë nëndetëse elektrike me naftë për Marinën Australiane. Ajo marrëveshje tani ka vdekur.

E dyta është Kina. Megjithëse zyrtarët britanikë këmbëngulin se marrëveshja e re e mbrojtjes nuk është përgjigje për asnjë vend, qeveria britanike thotë se ka të bëjë me sigurimin e prosperitetit, sigurisë dhe stabilitetit në rajon dhe mbështetjen e një "rendi të bazuar në rregulla" paqësore. Dhe nuk është sekret që Britania, SHBA dhe Australia ndajnë shqetësimet për ushtrinë kineze të ndërtuar në Indo-Paqësorin.

Johnson tha se të tre kombet ishin aleatë natyrorë dhe se aleanca "do të na sjellë më afër se kurrë".

"Ky partneritet do të bëhet gjithnjë e më jetik për mbrojtjen e interesave tona, dhe ... mbrojtjen e njerëzve tanë në shtëpi," tha ai.

Javët e fundit, transportuesi i avionëve HMS mbretëresha Elizabeta II në Mbretërinë e Bashkuar është vendosur në rajonin Indo-Paqësor së bashku me personelin dhe pajisjet nga SHBA.

Deklarata e përbashkët tha se Indo-Paqësori ishte një rajon me pika të mundshme të ndezjes, duke përfshirë mosmarrëveshjet territoriale të pazgjidhura, kërcënimet nga terrorizmi dhe një problem me krimin e organizuar.

"Është në vijën e parë të sfidave të reja të sigurisë, përfshirë në hapësirën kibernetike," tha ajo.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush i fiton zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit?×

Lajmi i fundit

John

Takimi i ‘sikletshëm’ virtual i Putinit dhe biznesmenëve italianë, mes tensioneve të perëndimit