Mbreti Charles hap qendrën e mirëseardhjes për refugjatët ukrainas në Londër

Mbreti Charles hap qendrën e mirëseardhjes për refugjatët ukrainas në Londër

1669828770_charles.PNG

Mbreti ka hapur një qendër të re mirëseardhjeje për refugjatët ukrainas në Londër, ku i’u bashkua edhe zonja e parë e Ukrainës, Olena Zelenska.

Qendra e mirëseardhjes për refugjatët ukrainas ndodhet në Katedralen Katolike Ukrainase të Familjes së Shenjtë në Mërgim në Londër, raportojnë mediat e huaja.

Mbreti vizitoi një klasë të terapisë së artit dhe një klasë tjetër ku kishte nëna dhe fëmijë përpara se të zbulonte një pllakë për të përkujtuar vizitën e tij. 

Charles më pas shpërtheu në të qeshura teksa iu dorëzua një kornizë që kishte fotografinë e tij ku shihej duke kërcyer vallen tradicionale ukrainase Hopak në 1981 me një grup kërcimtarësh folklorikë në Derby. 

Mbreti u uroi të pranishmëve Krishtlindjet në gjuhën ukrainase dhe iu dhurua një dhuratë e veçantë.


Lajmi kryesor:

Lufta/ BE: Gjykatë Speciale për të hetuar krimet e Rusisë! E paketuar në zarf, sulm me bombë në ambasadën e Ukrainës në Madrid, 1 i plagosur


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Ndalni Napolin, kryesuesit e Serie A 3 gola në transfertë! Vëmendja te derbi Inter - Milan

VIDEO/ Ndalni Napolin, kryesuesit e Serie A 3 gola në transfertë! Vëmendja te derbi Inter - Milan