Mbretëria e Bashkuar: 3000 bileta të Eurovizion-it falas për ukrainasit e zhvendosur nga lufta

Mbretëria e Bashkuar: 3000 bileta të Eurovizion-it  falas për ukrainasit e zhvendosur nga lufta

Eurovizion

Tre mijë  bileta për konkursin e këngës në Eurovizion do t'u ndahen ukrainasve që kanë ikur në Mretërinë e Bashkuar, duke i dhënë mundësi kështu për të shijuar të gjitha shfaqjet, duke përfshirë gjysmëfinalet, shfaqjet paraprake dhe finalen live më 13 maj.

Shfaqja ndërkombëtare muzikore do të zhvillohet në M&S Bank Arena Liverpool në maj, pasi qyteti u zgjodh për të pritur konkursin në emër të fituesit të vitit 2022, Ukrainës, e cila nuk është në gjendje të presë ngjarjen pas pushtimit rus. Si pjesë e angazhimit të Mbretërisë së Bashkuar për të nderuar Ukrainën në konkursin e këngës, rreth 3,000 bileta do të vihen në dispozicion për ukrainasit e zhvendosur në mënyrë që ata të mund të ndjekin shfaqjet live. Aktori fitues i çmimit Emmy Ted Lasso, Hannah Ëaddingham, do të jetë një nga mikpritësit e Eurovision 2023.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka njoftuar gjithashtu 10 milion £ në financim për të "ndihmuar që ngjarja të shfaqë vërtet kulturën ukrainase" në përvjetorin e pushtimit rus të vendit. Paratë do të mbështesin këshillin e qytetit të Liverpool dhe partneritetin e BBC-së me artistë dhe interpretues ukrainas për të krijuar një shfaqje "duke festuar muzikën dhe se si ajo bashkon njerëz nga e gjithë bota".

Ai gjithashtu do të mbështesë sigurinë, rregullimet e vizave dhe aspekte të tjera operacionale të konkursit, si dhe shkollat, komunitetin dhe programet vullnetare të këshillit të qytetit të Liverpool-it.

 “Pushtimi i paligjshëm i Putinit në Ukrainë do të thotë se konkursi nuk mund të mbahet aty ku duhet. Por ne jemi të nderuar që mbështesim BBC-në dhe Liverpool-in për ta pritur atë në emër të tyre dhe jemi të vendosur të sigurohemi që populli ukrainas të jetë në qendër të kësaj ngjarjeje. Njoftimi i sotëm do të thotë se do të ofrohen mijëra bileta për të shpërngulurit nga lufta, në mënyrë që ata të marrin pjesë në një shfaqje që nderon atdheun e tyre, kulturën dhe muzikën e tyre. Si gjithmonë, ne qëndrojmë së bashku me popullin ukrainas dhe luftën e tij për liri, tha Sekretarja e kulturës, Lucy Frazer

 “Ndarja e gati 3,000 biletave për ukrainasit e zhvendosur për konkursin e këngës në Eurovizion në Liverpool do t'i lejojë bashkatdhetarët tanë këtu të shijojnë ngjarjen dhe të festojnë kulturën dhe muzikën e pasur të vendit tonë. Mështetja e palëkundur e Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën përballë pushtimit të Rusisë ka qenë shembullore dhe ky gjest është një shembull tjetër i këtij angazhimi. Financimi prej 10 milionë funtesh për të shfaqur kulturën ukrainase vlerësohet shumë dhe do të ndihmojë në organizimin e një shfaqjeje bashkëpunuese që sjell njerëzit nga e gjithë bota më afër njëri-tjetrit. Ne i jemi mirënjohës qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, këshillit të qytetit të Liverpool-it dhe BBC-së për përpjekjet e tyre për të nderuar kulturën dhe popullin e Ukrainës përmes kësaj ngjarjeje, tha ambasadori ukrainas në MB.

 

Kryebashkiaku i Liverpool-it, Joanne Anderson, tha se Ukraina do të ishte "në zemër" të të gjitha planeve të tyre në Eurovizion.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’