Me detyrim pasaporta COVID në kafe, restorante dhe kinema, protestat ‘pushtojnë’ rrugët e Francës për të pestën fundjavë radhazi

Protesta në francë

FRANCË- Të revoltuar për pasaportën COVID të vaksinimit me detyrim në ambiente të frekuentuara, francezët për të pestën fundjavë radhazi po protestojnë rrugëve të qyteteve.

Me parulla nëpër duar “ Liri, Liri”, francezët kërkojnë që të hiqet detyrimi për të paraqitur provën se kanë kryer dy dozat e vaksinës anti-COVID, në kafe, bare, restorante dhe kinema.

Sipas mediave vendase janë 250 mijë protestues në të gjithë vendin, ndërsa një javë më parë ministria e brendshme franceze konfirmoi pjesëmarrjen e 237 mijë protestuesve.

Protestat në vend, kanë filluar pas vendosjes së legjislacionit të ri lidhur me COVID-19 nga presidenti francez, Emmanuel Macron, për shmangien e valës së 4 të virusit dhe mbajtjen nën kontroll të ekonomisë së vendit.

Pas shfaqjes së variantit delta, si në shumicën e vendeve në botë, numri i infekitmve nga virusi është dyfishuar në një kohë shumë të shkurtër.

Ndërkohë, sa i përket procesit të vaksinimit në Francë, megjithëse numri i personave të interesuar është rritur për shkak edhe të detyrimit për pasaportën COVID nga qeveria, sërish situata nuk është optimale.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

I gjithë vendi do të përfshihet nga reshje shiu, parashikimi i motit për ditën e sotme