‘A ke menduar vetëvrasjen?’, tërhiqet pyetësori nga kopshtet në Vlorë! Dekania: Është studim për depresionin, përgjigjet me dëshirë

Një pyetësor mbi depresionin tek të rriturit është tërhequr nga kopshtet publike të Vlorës pas reagimit të prindërve të cilët të shqetësuar thanë se u kanë kërkuar të përgjigjen për tema delikate siç është vetëvrasja. Pyetësori është hartuar dhe shpërndarë në kopshte nga fakulteti i Shëndetit në Universitetin e Vlorës me qëllim përgatitjen e një studimi mbi depresionin. 

“Ne si fakultet kemi dashur të testojmë ose të mbledhim informacion mbi disa të dhëna dhe faktorë që mund të ndikojnë zhvillimin psikomotor të fëmijëve. Pyetësori është vullnetar, plotësohet me dëshirë nga të rriturit, jo nga fëmijët për të vlerësuar ambientin psiko-social ku rritet fëmija”, tha për Report TV, Aurela Saliaj  dekane e fakultetit të Shëndetit Publik.

Pyetjet që u adresoheshin prindërve kanë të bëjnë me problemet e shëndetit mendor, ku ndër to renditen: “A ndjehesh keq me veten, a je i zhgënjyer, ai ke vështirësi në përqendron dhe a mendon se do ishe më mirë i vdekur, ose se mund të dëmtosh veten në ndonjë lloj mënyre”.

Dekania e fakultetit, Aurela Saliaj, njëherazi drejtuese e projektit tha se pyetjet  janë bazuar në modulet e organizatave ndërkombëtare.

“Pyetësori ‘PHQ 9’ është i standardizuar nga OSHB-ja dhe i miratuar nga Ministria e Shëndetësisë për tu përdorur edhe në check-up e popullatës. Për mua është niveli më i mirë për të zbuluar problemet e fëmijëve”.

Saliaj tha se pyetësori mund të plotësohej vetëm me dëshirën e prindërve dhe nuk ishte i detyrueshëm. Por pas reagimit në rrjetet sociale dhe media, Bashkia e Vlorës e cila ishte palë në projekt, pasi kishte nënshkruar marrëveshje me Universitetin, është tërhequr duke urdhëruar pezullimin e anketimit në kopshtet publike.

“Ky projekt ishte planifikuar në 43 kopshtet e Bashkisë së Vlorës, nuk është bërë i plotë sepse pas keqinterpretimit në publik, ata (bashkia) tani duan kohën e duhur për të marrë një vendim për vazhdimësinë”, përfundoi Saliaj.

SI.E./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 16/03/2023 01:07

  Per nje moment mendova se ua kishin bere femijeve te kopshtit dhe mu duk cmenduri,por qenka per prinderit.Problemi ketu qendron se asnjehere ne Shqiperi nuk jane konceptuar pyetje kaq direkte per tema te tilla tabu si vetvrasja.Ne boten perendimore eshte shume normale te flasesh per depresionin e vetevrasjen,kurse ne kemi akoma vite per t'u mesuar me normalitetin e ketij koncepti e shume tema te tjera tabu,ose pak te perfolura.

  Përgjigju
 • Linda: 15/03/2023 16:25

  Te dalin para drejtesis ata qe kane hartuar dhe dhene kete pyetesor!

  Përgjigju
 • Haka Tekizoti: 15/03/2023 14:11

  Harturesit e këtij formulari duhet të qërohen nga institucionet e edukimit të çfarëdo niveli qofshin; atyre u mungon logjika pale më formimi profesional.

  Përgjigju
  • Qpftja: 15/03/2023 14:29

   Or shoki, ai qe ka ba q’ket gja, ska ba gja hiç. Ka gjet nji cop gja n’internet, dhe n’internet e ka përkthie me gugll, as e ka lexue hiç për zotin, dhe e ka dërgue të zijushat e kopshtit. Zijushat hiç se kan lexue, vesh shpërnda e kan. Fmit e vornën jan ata që smorin vesh hiç çka a tue ba. Lekt i morin kta që kapin projektet, se çojn formulart e firmos. Nji kjo asht historia alla vari penisin.

 • Sondazhi i ditës:

  Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Siguroi mjetet e autorëve për atentatin në Don Bosko, Nikoll Sherrniku ‘ushtar’ i Ervis Martinajt, ishte mik i ngushtë me nipin e tij

Siguroi mjetet e autorëve për atentatin në Don Bosko, Nikoll Sherrniku ‘ushtar’ i Ervis Martinajt, ishte mik i ngushtë me nipin e tij