Media amerikane: Turqia ka testuar një raketë balistike të ndërtuar fshehurazi

Media amerikane: Turqia ka testuar një raketë balistike të ndërtuar fshehurazi

Foto ilustruese

Turqia ka testuar një raketë balistike me rreze të shkurtër të prodhimit vendas mbi Detin e Zi të martën, sipas mediave amerikane.

Një platformë e lëvizshme u përdor për të gjuajtur raketën nga një aeroport pranë qytetit port të Rizes rreth orës 7 të mëngjesit thanë disa persona sipas 'Bloomberg', të cilët kërkuan të mbeten anonimë pasi nuk janë të autorizuar të flasin. 

“Predha fluturoi 561 kilometra përpara se të binte në brigjet e portit të Sinopit, më e largëta që ka udhëtuar ndonjë armë e tillë e zhvilluar në vend, thanë ata. 

Projekti i fshehtë i raketave i quajtur Tayfun, ose “Typhoon” në turqisht, është duke u zhvilluar prej disa vitesh, thanë persona të informuar për këtë çështje.

Presidenca e Industrisë së Mbrojtjes, e cila mbikëqyr zhvillimin e armëve të prodhuara në vend, refuzoi të zbulojë ndonjë informacion rreth projektit. 

Turqia mori dorëzimin e një sistemi të avancuar të mbrojtjes raketore S-400 të prodhuar nga Rusia, një armik kryesor i NATO-s, në vitin 2019, dy vjet pasi Ankaraja nënshkroi një marrëveshje me Moskën për të blerë sistemin me shpresën se bashkëpunimi mund ta ndihmojë atë të zhvillojë sistemin e vet. programi i mbrojtjes nga raketat balistike. SHBA e sanksionoi Turqinë dhe e ndaloi atë të punonte dhe të merrte avionët stealth të Lockheed Martin Corp si përgjigje.

 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Debati në PD, a duhet të kenë kandidatë në 61 bashki më 14 maj?×

Lajmi i fundit

Zbardhen emrat e 7 kandidatëve për bashkitë e Gjirokastrës, rikandidojnë 5 prej kryetarëve aktualë

Zbardhen emrat e 7 kandidatëve për bashkitë e Gjirokastrës, rikandidojnë 5 prej kryetarëve aktualë