Mediat franceze fokusohen në 'rinovimin' e marrëdhënieve Britani-Francë

Mediat franceze fokusohen në 'rinovimin' e marrëdhënieve Britani-Francë

1695220479_jhsad.jpg

Mediat franceze kanë shfaqur një interes të konsiderueshëm për këtë vizitë shtetërore, të cilat kanë shkruar se të dyja palët franceze dhe britanike duan të "rinovojnë" marrëdhëniet dypalëshe.

Adelaide De Clermont-Tonnerre, kryeredaktore e revistës Point de Vue, tha se vizita "vjen në kohën e duhur në një përpjekje për të rindezur miqësinë franko-britanike, e cila është degraduar vitet e fundit".

Ajo shton: “Negociatat pas Brexit kanë qenë jashtëzakonisht të vështira dhe veçanërisht të ashpra”.

De Clermont-Tonnerre gjithashtu vuri në dukje vërejtjet e bëra vitin e kaluar nga sekretarja e jashtme e atëhershme Liz Truss, e cila tha se "juria ishte ende jashtë" nëse Presidenti francez, Emmanuel Macron, ishte "mik apo armik" i Britanisë së Madhe.


Lajmi kryesor:

Mbreti Charles III dhe Camilla vizitë 3-ditore në Francë


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Ernest Muçi 'magjik' në Angli, vjedh topin dhe shënon supergol kundër Aston Villas

VIDEO/ Ernest Muçi 'magjik' në Angli, vjedh topin dhe shënon supergol kundër Aston Villas