Meksikë, lufta për drogën
9 persona varen në urë

Meksikë, lufta për drogën<br />9 persona varen në urë
MEKSIKË - Lufta-Narko vazhdon të shpërndajë terror në Meksikë, trupat e nëntë viktimave janë gjendur të varur në një urë, të maskaruar. Gjatë orëve të fundit duket se asgjë nuk ka ndryshuar nga gjendja ku vendi ndodhej më parë, lufta e drogës meksikane ka arritur kulmin me e saj në derdhjen e gjakut. Duket se kjo luftë nuk po merr fund, aq sa nuk arrihet të jepet një version përfundimtar i të dhënave të viktimave pasi vazhdohet të gjenden një ose më shumë viktima.
Në qytetin Nuevo Laredo, i cili ndodhet në kufi me Teksas të SHBA, të paktën 23 viktima, janë therrur në mënyrë makabre. Ndërsa, katër gazetarë janë qëlluar për vdekje në shtetin e Verakruz. Gjithashtu, në betejën që ka shpërthyer që nga data 28 Prill në komunën Choix në Meksikë të vitit të kaluar, dhjetra të tjerë kanë humbur jetën. Si e tillë, Meksika gjendet në një varg tragjedish pa fund. Në qytetin Nuevo Laredo ngjarja makabre ka ndodhur rreth orës 01.30 të natës midis të enjtes dhe të premtes. Organet e policisë kanë bërë të ditur për 9 viktimat e varur në urë, të cilët ishin pesë burra dhe katër gra. Viktimat ishin rrahur egërsisht dhe më pas janë varur në urë. Mësohet se kjo e fundit është shenjë paralajmërimi e cila njihet si “Firma”.

(fj.di/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Ministri i Mbrojtjes: Po përgatisim një projekt fantastik për strehimin e ushtarakëve

Ministri i Mbrojtjes: Po përgatisim një projekt fantastik për strehimin e ushtarakëve