Meksiko, “El  Chapo” Guzman,  u
dorëzohet autoriteteve amerikane

Meksiko, “El  Chapo” Guzman,  u<br />dorëzohet autoriteteve amerikane
Trafikanti i cili drejtonte një nga kartelet më të mëdha të drogës në Meksikë, “El Chapo” Guzman, është ekstraduar gjatë ditës së djeshme nga një burg në pjesën veriore të Meksikës drejt një burgu amerikan, vetëm një ditë përpara marrjes së detyrës nga presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Donald Trump.

Guzman është një nga trafikantët më të famshëm të drogës në botë, i cili u arrestua në vitin 2016 dhe vetëm 6 muaj më parë ariti të arratisej nga  një prej burgjeve të sigurisë së lartë në Meksikë.

“El Chapo Guzman, i është dorëzuar autoriteteve amerikane”, ka deklaruar ministri i Jashtëm i Meksikës, duke ju referuar një vendimi gjykate që e hidhte poshtë kërkesën e Guzman që të mos transferohej në SHBA.

Gjatë  qëndrimit në burgun Meksikan, Guzman, ka bërë disa herë akuza për keqtrajtim nga rojet, ku më e fundit ishte ajo e një abuzimi seksual.

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Kandidatët për kryebashkiakë, Balla: Qerim Ismailaj konfirmohet në Mallakatër! Subashi i Fierit, një prej më të mirëve në vend

Kandidatët për kryebashkiakë, Balla: Qerim Ismailaj konfirmohet në Mallakatër! Subashi i Fierit, një prej më të mirëve në vend