Merkel: Trump shkeli besimin në rendin ndërkombëtar

Merkel: Trump shkeli besimin në rendin ndërkombëtar

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, mendon se bashkëpunimi ndërkombëtar është në krizë – mes të tjerash pre të tërheqjes së SHBA nga marrëveshja atomike me Iranin. Në këtë kuadër ajo kërkon të forcohet multilateralizmi

Tërheqja nga marrëveshja atomike me Iranin nga ana e Presidentit të SHBA, Donald Trump është një “shkak për shqetësim të madh, edhe një shkak për keqardhje” dhe shkel “besimin në rendin ndërkombëtar”, tha kancelarja gjermane Angela Merkel në Konventën kombëtare të Katolikëve në Mynster.

“Nuk është e drejtë” që të tërhiqesh në mënyrë të njëanshme nga një marrëveshje për të cilën është rënë dakord njëzëri në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, tha Merkel.

Përballë vendimit të diskutueshëm të Uashingtonit politikania e CDU-së e sheh multilateralizmin “në një krizë të vërtetë”.”Kur secili bën atë që i pëlqen, ky është një lajm i keq për botën”.

Njëkohësisht Merkeli tha se “do të angazhohet edhe më tej për partneritetin transatlantik”. Detyra për të forcuar bashkëpunimin ndërkombëtar tani është më urgjente se kurrë më parë, raporton DW.

Përballë numrit në rritje të konflikteve në botë, Merkeli bëri thirrje që të mos bëhemi indiferentë “Ky rrezik ekziston përballë numrit të madh të imazheve të njerëzve,dinjiteti i të cilëve shkelet me këmbë”. Një numër i madh konfliktesh ndërkohë nuk zhvillohet shumë larg, “por direkt para derës së shtëpisë sonë”.

Donald Trumpi e pati bërë të ditur të martën tërheqjen nga marrëveshja atomike me Iranin. Gjermania, Britania e Madhe dhe Franca kanë bërë të ditur se do t’i përmbahen marrëveshjes. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Reshje të dendura shiu në Maliq, stuhia rrëzon pemët pranë fshatit Pendavinj

Reshje të dendura shiu në Maliq, stuhia rrëzon pemët pranë fshatit Pendavinj