Divjaka dhe Mallakastra, bashkitë e parë të Fierit ku kryetarët marrin detyrën! I pranishëm edhe Balla, deputeti: Të justifikojmë besimin e qytetarëve

Divjaka dhe Mallakastra janë dy bashkitë e para të qarkut të Fierit ku kryetarët e rinj kanë marrë zyrtarisht detyrën së bashku me këshilltarët vendorë të dalë nga zgjedhjet e mbajtura në 14 maj. Josif Gorreja në Divjakë në ceremoninë e të cilit ishte i pranishëm edhe deputeti Taulant Balla, tha se edukimi dhe bujqësia do të jenë pikat kyçe të programit të tij. 

“Falënderim për të gjithë anëtarët e zgjedhur të këshillit bashkiak, do të jem një kryetar i të gjithë banorëve. Edukimi dhe bujqësia pikat kyçe”, tha ai.  

Në fjalën e tij të parë si njeriu i parë i Divakës, Gorreja premtoi ndryshimin e mentalitetit të të rinjve për të mos u larguar nga vendi.

“Duhet të fokusohemi te eksodi i të rinjve, do te jete një nga drejtimet kryesore”, tha ai.

Në ceremoninë e marrjes të mandatit ishin të pranishëm Taulant Balla, drejtuesi politik i qarkut Fier, prefekti Lefter Shehaj, Kokoneshi i cili drejtoi bashkinë Divjakë për 3 mandate, por vihej re mungesa e Erion Braces i cili propozoi si kandidat Gorrejan, i cili në 14 maj kandidoi përballë kandidatit të koalicionit BF Aurel Malko.

Gjithashtu edhe në Mallakastër, gjatë betimit të Qerim Ismailaj, ka qenë i pranishëm Balla i cili tha se tashmë duhet jistifikuar besimi i dhënë nga qytetarët në 14 maj dhe të rregullohen gabimet e bëra. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:11
Qerim Ismailaj betohet si kryetar bashkie, Balla: Të ndreqim gabimet për të cilat mallakastriotët na tërhoqën veshin


Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste dhe njëherësh Drejtuesi politik i PS për qarkun Fier Taulant Balla ishte sot në ceremoninë e betimit të kryetarit të ri të bashkisë Mallakastër Qerim Ismailaj dhe konstituimit të Këshillit të ri Bashkiak. 

Balla është shprehur se besimin e dhënë më 14 maj duhet ta përkthejmë në punë konkrete.

“Konstituohet Këshilli i ri Bashkiak dhe bëri betimin Kryetari i Bashkisë Qerim Ismailaj, të zgjedhur me votën e popullit patriot të kësaj bashkie më 14 maj. Tani na duhet të justifikojmë besimin e dhënë dhe të ndreqim gabimet për të cilat mallakstriotët na tërhoqën veshin”.

SI.E./B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Barcelona përmbys ndeshjen në tetë minutat e fundit, Lewangolski dhe Cancelo i japin kreun e La Ligas (VIDEO)

Barcelona përmbys ndeshjen në tetë minutat e fundit, Lewangolski dhe Cancelo i japin kreun e La Ligas (VIDEO)