Merrnin deri në 1500 euro ryshfet për të kthyer patentat e pezulluara para afatit, SPAK çon në burg 2 zyrtarët e Policisë Rrugore në Tiranë (EMRAT)

Merrnin deri në 1500 euro ryshfet për të kthyer patentat e pezulluara para afatit, SPAK çon në burg 2 zyrtarët e Policisë Rrugore në Tiranë (EMRAT)

Foto ilustruese

Eljo Piçoku, Shefi i Seksionit për Shërbimet Ekonomike dhe Personelin në Komisariatin e Policisë Rrugore në Tiranë dhe oficeri Amarido Lika, me detyrë Trupë Shërbimi Nd/Specialist pranë Seksionit të Parandalimit dhe Sigurisë në Linjat jashtë qytetit, po në ‘Rrugoren’  e Tiranës janë arrestuar dhe janë lënë në burg nga GJKKO pasi akuzohen se kanë marrë përfitime të paligjshme dhe u kanë premtuar dhe siguruar qytetarë të ndryshëm, drejtpërdrejt apo mes personave të tjerë, që do t’ju kthenin para afatit të pezullimit lejet e drejtimit të pezulluara sipas Kodit Rrugor.

Dy efektivët u zbuluan pas arrestimit të një tjetër efektivi në muajin dhjetor. Pasi Alkid Ndreu ra në pranga se mori 70 mijë lekë ryshfet për t'i kthyer një gruaje patentën, hetimet kishin nisur edhe në kartotekën ku mbaheshin lejet e qarkullimit të pezulluara. Në bazë të këtyre hetimeve u provua se mungonin dhjetëra leje qarkullimi. Dyshohet se Amarildo Lika dhe Eljo Picoku ua kishin kthyer këto leje qarkullimi qytetarëve kundrejt shumave nga 500 deri në 1500 euro.

Të dy oficerët e policisë janë vënë në pranga pas një hetim 4-mujor të bërë nga Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në bashkëpunim me Byronë Kombëtare të Hetimit dhe Agjencinë e Mbikëqyrjes Policore. Me kërkesë të Prokurorisë, GJKKO ka caktuar masat e sigurimit “arrest në burg” për të dy oficerët, masa të cilat janë ekzekutuar sot nga Agjencia e Mbikëqyrjes Policore në Tiranë. Vijojnë hetimet për të zbuluar nëse ka efektivë të tjerë të përfshirë në këtë skemë korruptive.

 

K.T./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Grezda: 17/02/2023 13:56

  DIHET AIO PUNE QE ME ARDHJEN E DREJTOR QEBINIT... IKU NGA FRIKA E PERGJIMEVE TE SAJE QORIT.... E MEQE SHOKETE TIJE NUK JA NXOREN PSEDONIMIN NE HETIMET E GUARDIA DI FINAZA, AI U KTHYE DREJTOR E I KA RRIT ZARFET QE TE MBAJ NE POLICIN RRUGORE.... E SIDOMOS NE LINJA...

  Përgjigju
 • soni: 17/02/2023 03:31

  E paskan rritur cmimin, ne 2014, ne dalje te autostrades, qe akoma s'kishte mbaruar, policit e Vlores te merrnin 5 m leke te reja per ta dhene patenten.

  Përgjigju
 • Or tej: 16/02/2023 21:19

  Fajin e ka Putini qe u ngriten cmimet gjithandej or teeeejjjjj

  Përgjigju
 • Agron: 16/02/2023 20:01

  E mor qibin mor hajdut me cizme si ti ashtu edhe ata qe te mbajne ne pune,qe kur u bere ti shef qarkullimi ja ke shtuar gjobat policeve dhe i more ne qafe se skane nga i nxjerrin leket.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Presidenti Begaj shpallet 'Qytetar Nderi' në Deçan: Këtu u shkrepën pushkët e para të UÇK-së

Presidenti Begaj shpallet 'Qytetar Nderi' në Deçan: Këtu u shkrepën pushkët e para të UÇK-së