Basha sfidon dhe kërcënon SPAK: Arben Kraja do mbajë përgjegjësi për mos-nisjen e hetimeve për inceneratorët! Nëse ka presione, të dalë t'i denoncojë

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka teksa akuzoi qeverinë për aferat korruptive me inceneratorët, ngarkoi me përgjegjësi kreun e SPAK, Arben Kraja për mungesën e hetimeve. Kryedemokrati i bëri thirrje Krajës të denoncojë presionet nëse ka patur, ndryshe do mbajë përgjegjësi për heshtjen. Në një kohë kur ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim u ka bërë thirrje palëve politike që të mos ndërhyjnë në punën e SPAK, Basha kërcënon hapur me emër të përveçëm, kryeporkurorin Arben Kraja.

"Arben Kraja kreu i SPAK të dalë sot para qytetarëve të thotë ku janë hetimet. Ose nëse ka presion mafioz të dalë të thotë që ne ti dalim në krah. Përndryshe po hesht ashtu siç bën pronari i inceneratorëve dhe për këtë do të marrë përgjegjësi", tha Basha.

Në daljen e tij për media, tashmë e përditshme, Basha tha se me ardhjen e tij në pushtet do të anulojë çdo tender abuziv dhe se do të vërë përpara drejtësisë çdo zyrtar të përfshirë. "Me dispozitat e ligjit anti-mafioz, do të pezullohen, hetohen, anulohen, çdo aferë korruptive, por të gjithë, nga zyrtari më i thjeshtë te më i larti, çdo partnerë do të vihet para ligjit dhe drejtësisë",  tha ndër të tjera Basha. Megjithatë përgjigja e kryeministrit Edi Rama erdhi menjëherë, i cili i quajti akuzat gënjeshtra, duke theksuar se "do apo nuk do ai, Shqipëria do të pastrohet nga plehrat".

VIDEO/Konferenca e plotë

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:51
Basha: Kreu i SPAK Arben Kraja të dalë të thotë në çfarë janë hetimet për inceneratorët! Para drejtësisë nga zyrtari më i thjeshtë te më i larti

Edhe një herë, kryedemokrati Lulzim Basha i ka bërë thirrje me emër dhe mbiemër, kreut të SPAK, Arben Kraja që të dalë dhe të prononcohet publikisht se në çfarë janë hetimet për inceneratorët. Pyetur se çfarë do të bëjë me këtë çështje kur të vij në pushtet, Basha tha se do të vendohen përpara drejtësisë nga zyrtari më i thjeshtë te më i larti.

"Me dispozitat e ligjit anti mafioz vetëm do të pezullohen, hetohen anulohen, por cdo aferrë korruptiv, por të gjithë, nga zyrtari më i thjeshtë te më i larti, cdo partnerë do të vihet para ligjit dhe drejtësisë, Shqipëria ka pasur një plan për administrimin  e mbetjeve, Rama e ka gjetur të gatshëm dhe ky plan mund të zbatohej me transparencë dhe garë të hapur, Shqipëria i ka të gjitha mundësisë që mbledhja dhe trajtimi i plehrave të bëhen me mënyra bashkëkohore dhe në të njëtën kohë shteti të mos nxjerrë asnjë kacidhe nga taksa paguesit, se të gjithë paguajnë taksën e pastrimit. Rama i ka vënë shkelmin nga qeveria gjermane dhe pa tendera, garë e transparencë për një person të vetëm që qëndron pas këtyre kompanive. Rikthimi i kësaj strategjia do të jetë hapi i parë, asnjë kompani e regjistruar guackë nuk do të lejohet as të marrë pjesë në prokuroim e jo më të përfitojë tendera, Shqiptarët kanë paguar 75 mln euro dhe këto para nuk dihet se ku kanë shkuar, por ju e dini tani se ku kanë shkuar këto lekë. Përsëris Arben Kraja të dalë dhe të flasë publikisht për aferën e inceneratorëve, është e pafalshme që gazetarë kurajoz kanë bërë transparencëdhe SPAK të heshtë siç hesht Rama, Arben Ahmetaj dhe Veliaj, Mirel Mërtiri, kjo ju vendos në anën e gabuar, i kërkoj sot të bëjë detyrën, të dalë dhe të tregojë në çfarë stadi janë hetime, prokurorët e ngarkuar, plani, kur do të pyeten Rama, Ahmetaj që brenda një dite morën 17 vendime, kush qëndron pas këtyre inceneratorëve, pse kanë marrë 75 mln euro, kur Ministria e Financave thotë se nuk është i investuar as 12%, ku kanë shkuar paratë", tha Basha.

Ora 12:48
Basha thirrje kreut të SPAK: Nëse Kraja ka presione mafioze të denoncojë ose do mbajë vetë përgjegjësi! Vetëm pronari i inceneratorëve mund të hidhej ashtu si kryeministri dje në studio të ftuarve

Kreu demokrat Lulzim Basha i ka bërë thirrje live drejtuesit të SPAK Arben Kraja që të dalë sot përpara qytetarëve dhe të përgjigjet në çfarë pike janë hetimet lidhur me incerenatorët.

Ndërkaq Basha shtoi se nëse ai ka presione mafioze të dalë dhe të denoncojë, në të kundërt do të mbajë përgjegjësi që nuk jep llogari. Sakaq ai ka ironizuar kryeministrin Edi Rama dje nw studio, duke thwnw se vetëm pronari incenenatorëve mund të hidhej ashtu si kryeministri dje në studio të ftuarve.

"Bëhet fjalë për ekonominë tonë dhe të qindra mijëra shqiptarëve. Kujton se njerëzit do të merren me të në vend që të kërkojnë ku do ti gjejnë lekët për të ngrënë.Vetëm pronari i incerenatorëve mund të hidhej ashtu si kryeministri dje në studio të ftuarve.Vetëm pronari i aferave korruptive mund të hidhej ashtu, e të nxirrte spërkala nga goja. Skam parë një çakërdisje të tillë. Besoj shqiptarët e kuptuan se çfarë halli ka njeriu që hidhet ashtu.

Këtë përgjigje shqiptarëve ia ka borxh prokurorisë speciale, që e kemi mbëshetetur duke shkelur edhe mbi bindjen tonë përpaanshmërinë, të mos heshtë dhe të tregojë se çfarë bën me këtë rast epik dhe këtë vjedhje në kohë pandemie. Njerëzit pa bukë dhe ky vijon. Çfarë vendi është ky, që nuk ka një prokuror të dalë e të thotë se ky është krim kaq i rënde, se unë o nis hetimin dhe i çoj para drejtësisë dhe jap dorëheqjen. Sot kanë mbështetjen time. Të thonë në çfarë stadi kanë nisur hetimet. Afera e incerenatorëve ka zbuluar një grup kriminal.

Arben Kraja kreu i SPAK të dalë sot para qytetarëve të thotë ku janë hetimet. Ose nëse ka presion mafioz të dalë të thotë që ne ti dalim në krah. Përndryshe po hesht ashtu siç bën pronari i inceneratorëve dhe për këtë do të marrë përgjejgësi", tha Basha.

Ora 12:25
Basha për inceneratorët e Fierit dhe të Tiranës: Nuk i plotësojnë kushtet, 75 milion euro nga shteti për kompani pa asnjë punëtor

Kreu i PD Lulzim Basha nuk ka ndalur akuzat për inceneratorin e Tiranës dhe të Fierit për të cilët thotë se janë fiktivë.

"Ushqimet me listë po shtohen konsumi po bie, Rama i vetmi që se vë ujin në zjarr.  Kjo barrë duhet të bashkëndahet sot dhe prej me shumë se dy javësh përsëris planin tonë.

Edi Rama vazhdon aferat korruptive. Ajo e inceneratorëve. Rama i ka dhënë dhjetëra milion euro të parave të popullit shqiptar një personi që ka një  kompani guackë me 3 incerenatorë në Elbasan Fier dhe Tiranë. Në Tiranë kompania është regjistruar një ditë para se të merrte koncesionin. Në Fier sapo ka marrë tenderin ia ka blerë kuotat kompanisë italiane për 20000 lekë të reja dhe ia dha kompanisë guackë.

Kemi kërkuar kompaninë mediatike për të treguar se as e Fierit dhe Elbasanit nuk i plotëson kushtet. Më 16 dhjetor 2016 qeveria ka marrë 17 vende brenda ditës për këtë kontratë. Ua shtroj në formë pyetje ju dhe atyre që na ndjekin. Cila qeveri në botë bën 17 vendime brenda ditës për një  kompani që ka marrë koncesion pa asnjë garë. Vlera është 14 milion euro. Si mundet të mblidhet 17 herë brenda ditën për ti dhënë një personi disa milion euro. 75 milion euro nga shteti për kompani pa asnjë punëtor.

Çfarë e lidh Edi Ramën me Klodian Zotën apo Mirel Mertirin. Pse i kanë shpikur këta miqtë tuaj kompani guacka me drejtorë fiktivë, pse u kanë ndryshuar emrat. Nuk është botuar në fletore zyrtare as kontrata për incerenatorin e Fierit dhe as të Tiranës.

Çfarë janë këta që në kohë pandemia marrin dhjetëra milion euro dhe nuk kanë asnjë punëtor. Jemi live me të gjithë televizionet. Meqë jemi live e meqë në disa raste ka patur probleme teknike po iu ftoj të qëndroni live dhe tu kthehemi këtyre dy deklaratave që për shkak të problemeve teknike su transmetuan dot", tha Basha.

Ora 12:21
Basha akuza Ramës: Thesari zbrazet nga pagesat korruptive për inceneratorët dhe mbushet me gjobat mbi qytetarët

Kreu demokrat Lulzim Basha, ka hedhur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama, lidhur me inceneratorët dhe vendimin e fundit për vendosjen e maskave në çdo ambient jashtë shtëpisë. Ai thotë se thesari zbrazet nga pagesat korruptive për inceneratorët dhe mbushet me gjobat ndaj qytetarëve.

"E vetmja veprimtari e qeverisë në kohën kur çdo shtet tjetër merr masa kundër pandemisë është qw të gjobisë qytetarët, gjoba për bizneset, për këdo, gjoba dhe vetëm gjoba.

Gjoba për të zbrazur dhe duke penguar incerenatorët e plehrave, ku qeveritarët. Qeveria nuk ka marrë asnjë masë ndërkohë që rritet numri i të prekurve me Covid. E vetmja masë e qeverisë është të gjobisë qytetarët. Thesari zbrazet nga pagesat korruptive për inceneratorë, mbushet me gjobat mbi qytetarët.

Paketa e 3 nuk u bë kurrë realitet. Vendet e tjera kanë filluar paketën e katërt. Gjobë për qytetarin për shoferin për biznesin, kjo është përgjigja e vetme e Ramës ndaj pandemisë, njëherë nxjerr bilndat për të luftuar Covid tani fshihet pas maskave.

E keni parë që tani nuk tregojnë më sa teste bën ISHP dhe sektori privat. Përgjigjia është e qartë se Shqipëria vazhdon të mbetet vendi me nurmin më të ulët. Prej marsit kam kërkuar rritjen  e testimeve si mënyrën  e vetme. Sot do ta nis edhe njëherë duke i kërkuar pa humbur kohë të zbattojë planin me 5 pika", tha Basha.

Ora 12:21
Basha: Rama dha 2 orë e gjysmë dje në studio në një shfaqje të çmendur, kërcim pupthi për të shmangur pyetjet dhe përgjigjet

Kreu demokrat Lulzim Basha në një konferencë për shtyp ka komentuar daljen e kryeministrit Edi Rama mbrëmjen e djeshme në një emision, duke e  quajtur një shfaqje të çmendur.

"2 orë e gjysmë dje në një shfaqje të çmendur, kërcim pupthi në studio u bë vetëm për të shmangur pyetjet dhe përgjigjet, pse sepse nuk rimburson pacientët me Covid. Lekët ua merr qytetarëve pse. Ekonomia në krizë të thellë", tha mes të tjerash Basha.

B.K./Be.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Universitetet mësim online dhe mbyllen konviktet, ju duket i drejtë vendimi i Komitetit të ekspertëve?

Komento

Komente

 • Delinquenti: 17/10/2020 08:43

  Kjo qe po bon ky OQJA se nuk du ta ofendoj PO E TREGON ME SE MIRI QE KTO PA QENE NE PUSHTET KERKOJNE TE JAPIN URDHERA,PAMVARSISHT SE SA I NGJON NJERI,VAJ MEDET ME ARDHE NE PUSHTET SE CAR TE BOJN KTO. ZOTI NA RUJT MENT E KOKES DHE I RUJT MENT ENE ATYNE QE DUN ME VOTU KTO SE KA HALA KAMIKAZ QE I DUN .....

  Përgjigju
 • Nani-Nani: 16/10/2020 16:26

  Kujton se eshte akona koha b/punimit Politike - Drejtesi. Per ket u ngrit SPAK e po behet reforma ne Drejtesi , nga USA. Nese ka “gje” do dale, por jo me si keni 30 vjet qe akuzoni njeri - tjetrin dhe e mbyllni bashke “reciprokisht”.

  Përgjigju
 • Plaku: 16/10/2020 16:11

  SPAK_U nuk mer urdhera nga ty o Lylzim,ata janë profesiniste te pavarur dhe njohin mire detyrat,nuk marin urdhera nga askush e aq me teper nga ty qe i ke dosjet plote per tradheti te larte,vrasje dhe korrupsion. SPAK_U ka per ti hapur shalet o debil i Salihit.....

  Përgjigju
 • Arber: 16/10/2020 14:14

  Ju si PD jeni per tu neveritur dy here. Nje per ate qe kur jeni ne pushtet nuk beni asgje, per te mos thene qe shkaterroni dhe per faktin qe me ju eshte kaq e veshtire te ecet perpara me Ju, se vetem hidhni, gure, dru, kercure ne rroten e zhvillimit, o ju marrofte zoti O agjentura te ndyra.

  Përgjigju
 • Akrepi: 16/10/2020 14:10

  Qe c'do pike djerse e popullit te shumvuajtur -- shum here nga ment e kokes -- , do ta paguani shtrenjt . Tani beni te madhin , por do vije dita te paguani djersen e fukarenjeve dhe krekosien si- Koci- tek - Zonja nga qyteti- ; atehere do te shikojme krenarine tuaj prej perandori , qe c'faqni pa kufi tani . Askush nuk mund te jete ne krye te popullit , per ta perdorut sipas qefit te vet , ekonomin e atij qe te jep voten (besimin) si i par i vendit . Te shperdorosh besimin qe te jep tjeteri , eshte mosmirenjohie ,--domethene me keq se hajduti dhe krimineli --. Cilido qe i sherben se keqes , kundra popullit , te gjitha do ti vjelle , dhe bisht qeni do te mbetet . Popull . Kujdes nga pseudopolitikanet ,-- te c'do lloi qofshin-- , hajdut e te pa skrupullt, dhe hienat qe u shkojne pas !.

  Përgjigju
 • thesi i cpuar: 16/10/2020 13:47

  Eshte e qarte lyrlzimi do te beje me keta te iceneratoreve ate qe beri me astirin qe pasi mori benxin 130,000 euro e mbylli bucen, tani don te marri ndonje benx per kunatin dhe nje vile per gruen e tij ne hollande qe ta mbylle perseri bucen. Ik or lyl se le nam me keto idjotizma nuk i terheq dot shqiptaret me 25 pill qe te votojne per ty

  Përgjigju
 • BBC: 16/10/2020 13:24

  Beqiri i familjes qejfli i parase. Dil nga krevat i Gites futu ne shtrat te Saliut. Ndyresire

  Përgjigju
 • Endri: 16/10/2020 13:09

  Gjobaxhi! Vetem aty ku ka lek nuk leshon pe ti dhe s'ke fytyre fare. Hajdut!

  Përgjigju
 • koli: 16/10/2020 12:57

  ky dashka te fuse gjithe dynjane ne burg, po vete u gjykua ndonjehere per vjedhjen e durres-kukes. nuk ke per te ardhur kurre ne pushtet o halldup, kriminel dhe tradhetar i kombit Shqiptar.

  Përgjigju
 • Thesari: 16/10/2020 12:31

  Thesarin or ti zotri e ka vjedhur me kohe Ilir Meta,dhe Sali Berisha dhe ti e keni zbrazur me babezine dhe makuterine tuaj ordinere.

  Përgjigju
 • Luli: 16/10/2020 12:28

  Llap llap Lulzim se ja ta thote Luli ty,ti Sali Berisha dhe Ilir Meta i hani ate qe nuk thuhet Edi Rames.

  Përgjigju
  • YYY: 16/10/2020 13:10

   I hane ate qe thuhet, mu***!×

Lajmi i fundit

John

Transportonte 21 emigrantë të paligjshëm, arrestohet-23 vjeçari në aksin Fushë Krujë-Lezhë