Meta takim me strukturat e PL-së: Përballë kemi pushtet të korruptuar që nuk di të qeverisë! Gjysmat e ministrave i ka në burg, të tjerëve u kontrollohen shtëpitë

Meta takim me strukturat e PL-së: Përballë kemi pushtet të korruptuar që nuk di të qeverisë! Gjysmat e ministrave i ka në burg, të tjerëve u kontrollohen shtëpitë

Ilir Meta

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta hodhi akuza ndaj qeverisë për gjendjen ku ndodhet vendi. Gjatë një takimi me komitetin drejtues të partisë që drejton, Meta tha se mbrëmja e 14 majit do të sjellë ndryshim në jetën politike të vendit si dhe atë sociale e ekonomike.

Duke akuzuar qeverinë për përfshirjen e anëtarëve të kabintetit në veprimtari të paligjshme, kreu i PL-së përmendi faktin e burgosjes së dy ish ministrave si dhe kontrollet e ushtruara në banesën e gruas dhe partneres së ish zëvendës kryeministrit, Arben Ahmetaj i cili aktualisht është nën hetim për korrupsion, shpërdorim detyre, pastrim parash dhe përfitime të paligjshme.

“Kemi një pushtet të korruptuar që e propagandon veten si të fuqishëm por është më i kalbur se kurrë. Gjysmën e qeverisë e ka në burg gjysmës tjetër i bëjnë kontrolle të grave të partnereve të gjithçkaje”-tha Meta.

Meta tha se PS ka treguar se nuk di të qeverisë, duke bërë që vendi të përkeqësohet në raportet ndërkombëtare të sundimit të ligjit. Sipas tij, largimi i të rinjve vjen si shkak i katërfishimit të çmimit të apartamenteve ndërsa rrogat kanë qëndruar në të njëjtin nivel.

“Ata kanë treguar se jo vetëm nuk dinë sesi të qeverisin por që as nuk duan të mësojnë sesi të qeverisin. Të gjithë raportet ndërkombëtare për Shqipërinë janë skandaloze. Shikoni shtetin e Kosovës, 11 vende është përmirësuar në rang ndërkombëtar në luftën kundër korrupsionit. Pse? Sepse kanë shtet të së drejtës, prandaj i kanë edhe rrogat më të larta se këtu. Ndërkohë këtu çmimi i metrit katrorë për banesat është katërfishuar. Por nuk janë rritur rrogat dhe pensionet, kjo është aryseja përse shumë qytetarë largohen nga vendi në mënyrë masive”- u shpreh kreu i PL-së.

Berisha dhe Meta do të garojnë në zgjedhjet lokale të 14 majit në koalicion me partitë PBDNJ dhe LDK. Partia kryesore e koalicionit Meta-Berisha, do të jetë Partia e Lirisë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • O Met: 31/03/2023 13:37

    Nuk ke faj ti o Metmuti hajduti spiuni. Ti duhesh therur per kurvan ne Mal Tomorri e mishin tend ta ndajme sevap per kafshet.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

Mbyti nënën e tij me plastmas, 24-vjeçari jetonte prej vitesh në Amerikë, ishte kthyer në Përmet për pushime

Mbyti nënën e tij me plastmas, 24-vjeçari jetonte prej vitesh në Amerikë, ishte kthyer në Përmet për pushime