Izraelitët ngrihen në protestë, kundër qeverisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu

Izraelitët ngrihen në protestë, kundër qeverisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu

Izraelitë dolën sot në protesta të reja kundër qeverisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu, për të demonstruar zemërim për dështimin për të rënë dakord për një armëpushim në Gazë dhe për të siguruar kthimin e pengjeve.

Protesta më e madhe u zhvillua para banesës private të kryeministrit në Cezare. Demonstruesit kërkuan zgjedhje të reja dhe lirimin e pengjeve të mbajtura në Rripin e Gazës.

Izraeli vazhdon të kërkojë të eliminojë Hamasin, i cili sulmoi vendet në jug të Izraelit më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe rrëmbyer rreth 250 të tjerë në Gazë.

Izraeli u përgjigj duke goditur Gazën me sulme ajrore dhe filloi një ofensivë tokësore në territorin e mbyllur palestinez në fund të tetorit. Më shumë se 37 300 palestinezë janë vrarë dhe 8 5000  janë plagosur që nga fillimi i luftës.

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

CNN: Javët e fundit alarm për një komplot iranian për të vrarë Trump

CNN: Javët e fundit alarm për një komplot iranian për të vrarë Trump