Mike Pence: Sanksionet do hiqen pas armëpushimit përfundimtar

Mike Pence: Sanksionet do hiqen pas armëpushimit përfundimtar

1571400888_penceerdogan.jpg

Zv/presidenti Mike Pence sqaroi se Turqia ka pranuar propozimin amerikan për të lejuar kurdët të tërhiqen.

Javën e kaluar, Turqia kishte filluar një operacion të ashpër ushtarak kundër milicive kurde të mbrojtjes popullore (YPG) dhe deri më tani, Erdogan gjithmonë kishte refuzuar idenë e një armëpushimi, duke këmbëngulur që Ankaraja nuk do të frikësohej nga kërcënimi i sanksioneve. Sipas Pence, pas tërheqjes së milicive kurde nga kufiri turko-sirian, tërheqja e forcave të armatosura turke do të fillojë brenda pesë ditëve.

Numri dy i Shtëpisë së Bardhë shtoi se sanksionet e vendosura nga SHBA ndaj Turqisë për ofensivën në Siri, do të hiqen sapo armëpushimi të bëhet i përhershëm. “Në pritje të përfundimit përfundimtar të operacioneve ushtarake, sanksione të reja nuk do të vendosen”,- shtoi Pence.

"Shtetet e Bashkuara do të punojnë së bashku me Turqinë, dhe me kombet në mbarë botën për të siguruar që paqja dhe stabiliteti të jenë rendi i ditës në këtë zonë të sigurt në kufirin midis Sirisë dhe Turqisë",- theksoi Pence i cili gjithashtu ka ilustruar disa nga detajet e marrëveshjes. “Turqia - shpjegoi ai - do të ketë një zonë sigurie të rënë dakord me SHBA rreth 32 kilometra përtej kufirit të saj Sirian”.

Tërheqja e militantëve kurdë YDP nga kufiri turk ka filluar. Turqia do të bashkëpunojë me anëtarët e YPG për të lehtësuar një tërheqje të rregullt nga linja e demarkacionit prej 32 kilometrash nga kufiri.


Lajmi kryesor:

Vazhdon ofensiva turke në Siri, pavarësisht armëpushimit, të vdekur dhe plagosur. Amnesty International: Turqia ka kryer krime lufte. Trump: Si dy fëmijë në një fushë lojrash


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Tiranë, kanosi dhe i kërkoi 200 mijë € ish-deputetit Vladimir Kosta, arrestohet 24 vjeçari

Tiranë, kanosi dhe i kërkoi 200 mijë € ish-deputetit Vladimir Kosta, arrestohet 24 vjeçari