Ministri britanik takime me ligjvënësit amerikanë për rivendosjen e qeverisë së Irlandës së Veriut

Ministri britanik takime me ligjvënësit amerikanë për rivendosjen e qeverisë së Irlandës së Veriut

Rishi Sunak, Chris Heaton-Harris, Michelle O'Neill dhe Emma Little-Pengelly, 5 shkurt, 2024

Ministri i Britanisë së Madhe për Irlandën e Veriut, Chris Heaton-Harris, do të udhëtojë në Uashington për të diskutuar me ligjvënësit amerikanë rivendosjen e qeverisë së deleguar të provincës dhe për të tregtuar potencialin e saj ekonomik.

Irlanda e Veriut, e cila është pjesë e Mbretërisë së Bashkuar dhe ndan një kufi me Irlandën, të shtunën emëroi udhëheqësin e saj të parë nacionalist irlandez në një moment historik, duke rivendosur qeverinë e saj pas një bllokimi dy-vjeçar mbi fërkimet tregtare pas Brexit, raporton Reuters.

“Me Ekzekutivin dhe Asamblenë e Irlandës së Veriut të rivendosur dhe duke punuar për popullin e Irlandës së Veriut, jam i kënaqur që po përditësoj palët tona të interesit në SHBA, mbështetja e palëkundur e të cilëve ka qenë e paçmueshme, në këtë moment të rëndësishëm”, tha Heaton-Harris.

Heaton-Harris do të takohet me përfaqësues nga Departamenti i Shtetit i SHBA, Këshilli i Sigurisë Kombëtare i SHBA dhe biznese. Ai do ta përdorë vizitën për të "kampionuar" potencialin ekonomik të Irlandës së Veriut si një vend për të tregtuar, investuar, vizituar dhe studiuar, shtohet deklarata.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Vllaznia/ Ndeshja e kthimit në Conference League, Thomas Brdaric: T'i japim UEFA-s një pikturë të mirë të Shqipërisë

Vllaznia/ Ndeshja e kthimit në Conference League, Thomas Brdaric: T'i japim UEFA-s një pikturë të mirë të Shqipërisë