Ministri rus i Transportit: Sanksionet kanë 'thyer' të gjitha korridoret logjistike për tregtinë

Ministri rus i Transportit: Sanksionet kanë 'thyer' të gjitha korridoret logjistike për tregtinë

Ministri rus i Transportit Vitaly Savelyev tha të shtunën se sanksionet perëndimore kundër Rusisë kanë "shkelur praktikisht të gjitha" korridoret logjistike të përdorura nga vendi për tregti, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS.

"Sanksionet që janë vendosur sot ndaj Federatës Ruse kanë thyer praktikisht të gjitha [korridoret] logjistike në vendin tonë. Dhe ne jemi të detyruar të kërkojmë korridoret e reja logjistike së bashku”, tha Savelyev duke folur gjatë një vizite në rajonin e Astrakanit të Rusisë.

Ai tha se Moska po kërkon të përfitojë nga rrugët tregtare alternative, siç është korridori Ndërkombëtar i Transportit Veri-Jug (INSTC) një rrugë transiti që lidh Indinë me vendet e Azisë Qendrore, Rusinë dhe Evropën përmes Iranit, sipas TASS.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Moska: Mund të ketë shkëmbim mes ushtarëve të Azov me oligarkun pro-rus Medvedchuk! U ndalon hyrjen e mbi 900 amerikanëve në Rusi, mes tyre Biden dhe Blinken


E.K/M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik