Sveçla dorëzon kallëzim penal kundër Thaçit

Hashim Thaci

Ushtruesi i detyrës në ministrinë e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka dorëzuar pranë Prokurorisë Themelore të Prishtinës, kallëzimin penal kundër Presidentit Hashim Thaçi.

Sipas MPB-së, ky kallëzim penal është ngritur në lidhje me deklarimet e Thaçit të datës 23 mars për të mos respektuar vendimet e marra nga qeveria në raport me masat mbrojtëse kundër virusit COVID-19.

Më poshtë është njoftimi i plotë të MPB-së:

Më 23.03.2020, Presidenti në konferencë për media del me deklaratë ku bën thirrje për mos-respektim të vendimit të Qeverisë.

Deklarimi i tij është ky:

Qytetarët nuk janë të detyruar që t’i respektojnë vendimet kundër-kushtetuese dhe askush nuk mund t’i dënojë ata për këtë.

As Policia e Kosovës dhe as organet sigurisë nuk duhet ta zbatojnë këtë vendim kundër-kushtetues të qeverisë, sepse kështu edhe vetë bëjnë vepër penale.

Në Kushtetutën e Republikës së Kosovës parashihen gjithsej 30 nga kompetencat e Presidentit të vendit.

As edhe njëra prej tyre nuk ka të bëjë me vlerësimin e ligjshmërisë dhe kushtetutshmërisë së vendimeve të Qeverisë. Kjo kompetencë u takon gjykatave.

Presidenti përmes deklarimeve të tij dhe thirrjeve për mos-respektim të Vendimit të Qeverisë në datën 23 Mars 2020, përveç që ka shkaktuar paqartësi tek qytetarët, i njëjti gjithashtu ka mundur të ndikojë që përmes këtyre thirrjeve të shkaktojë kaos nëpër rrugë dhe të “kontribuojë” në shpërndarjen më të madhe të Virusit COVID-19, si rezultat i qytetarëve që nuk do të respektonin vendimin e Qeverisë sipas rekomandimeve të Presidentit.

Në lidhje me këtë dhe marrë parasysh se ne jemi të dedikuar t’i respektojmë organet e drejtësisë dhe të krijojmë një shtet ku sistemet janë me të vërtetë të ndara, Sveçla dorëzoi Kallëzimin Penal kundër Presidentit, duke ngritur dyshimin e bazuar se Presidenti ka kryer veprën penale “Thirrje për rezistencë” të paraparë në Nenin 403 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Kosovari: 01/04/2020 11:02

    Eshte per habi,sui mund nje personalietet qe ka sherbyer popullit dhe vendit gjithenm jeten dhe ne gjitha rrethanat,te jete person me I urryer nga nje pjese e popullit deri ne mosdurim-Svarqa.Kur ai ka kaluar gjitha nivelet dhe rr ethanat e sakrifices per clirimin e vendit dhe lirin e popullit te kesaj hapesire shqiptare,Cdo marrveshje, vendim per e rreth Kosoves,ndertimit te shtetesise dhe st r uktures shteterore, ai eshte nenshkruesi I domodoshem.Tasdh ndonje "mentar"te gjeje "qime ne ve"dhe te shkone deri ne ekstrem,mosduri m te urrejtjes,verte kjo ehste "nje e qume peshe" sic t huhet ne popull.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Vrasja për gjakmarrje në Lezhë, zbardhet dëshmia e autorit: Isha pajisur me armë prej 1 viti (por s'tregon kush ia dha pistoletën me mulli)! Çoi policinë në vendngjarje