Ministrisë së Shëndetësisë i shtohet me 2 mld lekë buxhet për përkujdesjen sociale! Rialokohen fondet e këtij viti për 16 institucione

Teksa pritet që buxheti i shtetit për këtë vit të rishikohet përsëri për të reflektuar të gjitha humbjet nga pandemia COVID-19, Këshilli i Ministrave me propozim të Ministrisë së Financave ka bërë disa rialokime fondesh mes institucioneve.  Është shtuar me 16 milionë euro buxheti i Ministrisë së Shëndetësisë, në zërin e përkujdesjes sociale, për ndihmën ekonomike, apo edhe bonusin e lindjeve

“Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, në buxhetin e vitit 2020, në programin “Përkujdesja sociale”, në artikullin 606, i shtohet fondi prej 2 miliardë lekësh”, thuhet në vendimin e ministrave.

Buxheti i këtij institucioni pas aktit normativ të tretë në muajin korrik arriti në 65.3 miliardë lekë.

Ndërkohë për vitin 2021 buxheti i ministrisë së Shëndetësisë arrin në rreth 70 miliardë lekë, ku në të përfshihet rritja e pagave për bluzat e bardha, rimbursimi i medikamenteve që përdoren për kurimin e COVID-19 në kushte shtëpie, blerjen e vaksinës anti-COVID, si dhe për menaxhimin e emergjencës.

I.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    LSI prezanton programin elektoral të njëjtë me atë të vitit 2009 kur erdhi në pushtet. Ju krijon besim realizimi i tij?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Makina si 'varkë' në Bulqizë, mbulohet nga uji (VIDEO)