Ministrja e Jashtme e Kosovës: Tre nga policët që luftuan me terroristët në Vjenë janë shqiptarë të Kosovës

Foto ilustruese

Ministrja e Jashtme e Kosovës, deklaron se tre policë që luftuan dje me terroristët në Vjenë të Austrisë janë shqiptarë nga Kosova.

 Meliza Haradinaj-Stublla e dha këtë deklaratë në Berlin,para takimit me ministrin e Jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas.

 “Kosova dënon njëzëri sulmet e natës së shkuar në Vjenë. Nuk do të jap komente mbi burime të pakonfirmuara, por do të doja të nënvijëzoja disa fakte të rëndësishme mbi atë çfarë ka ndodhur dje. Tre prej efektivëve të policisë që iu përgjigjën sulmeve të mbrëmshme ishin shqiptarë, shtetas të Kosovës, të cilët jetojnë të mirë integruar në Vjenë dhe punojnë e luftojnë krahas qytetarëve austriakë për të mbrojtur vlerat dhe qëllimet që ne ndajmë me popullin austriak”, tha ajo. 

Haradinaj-Stublla shtoi se Kosova qëndron përkrah aleatëve në luftën kundër ISIS-it dhe terrorizmit në botë. 


Lajmi kryesor:

Sulmi terrorist në Vjenë/ Mes 4 viktimave një 20-vjeçar shqiptar nga Struga, me origjinë shqiptare edhe autori, i dënuar më parë për terrorizëm (VIDEO)


Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Moti i keq në Vlorë, trageti i Brindisit me 129 pasagjerë nuk arrin të ankorohet, këput litarët dhe del në radë