Mitsotakis përsërit qëndrimin: Brenda 2033 Ballkani Perëndimor të jetë anëtar në BE

Mitsotakis përsërit qëndrimin: Brenda 2033 Ballkani Perëndimor të jetë anëtar në BE

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, në samtin e BE-së përsëritur qëndrimin e tij se Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e BE-së brenda 2033.

Kryeministri theksoi se Greqia "do të mbështesë Ballkanin Perëndimor në përpjekjet e tyre për t'u bërë anëtarë të Bashkimit Evropian" dhe shtoi se do t'i propozojë Këshillit Evropian që në vitin 2033 të caktojë një moment historik në mënyrë që ky proces të përfundojë. 

“Pikërisht 19 vite më parë, në Samitin e Selanikut u hap rruga për hyrjen e Ballkanit Perëndimor në familjen europiane. Fatkeqësisht, që atëherë, progresi që është bërë, në praktikë është minimal. Dhe e kuptoj plotësisht pse në vendet e Ballkanit Perëndimor ekziston një skepticizëm relativ në lidhje me synimet e Bashkimit Evropian për të përfshirë realisht vendet e Ballkanit Perëndimor në familjen evropiane.

Është një mundësi për të rifilluar këtë proces me intensitet edhe më të madh. Kusht i domosdoshëm që kjo të ndodhë është që mosmarrëveshja mes Sofjes dhe Shkupit të zgjidhet përfundimisht, në mënyrë që të fillojnë zyrtarisht negociatat mes Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për procesin e anëtarësimit të tyre.

Greqia qëndron në anën e Ballkanit Perëndimor, si ekonomia më e madhe në rajon, si një vend që ka korrur përfitimet e anëtarësimit në familjen evropiane. Ai do të mbështesë Ballkanin Perëndimor në përpjekjen e tyre për t'u bërë anëtarë të Bashkimit Evropian. Ne e dimë se për këto vende procesi është i vështirë. Ka kushte specifike që duhet të plotësohen dhe kjo është diçka që vendet e Ballkanit Perëndimor duhet ta dinë.

Megjithatë, mendimi im është se është shumë e rëndësishme të jepet një moment historik specifik në mënyrë që ky proces të përfundojë. Sugjerimi im për Këshillin Evropian është që ky moment historik të jetë në vitin 2033, tridhjetë vjet pas Samitit të Selanikut, në mënyrë që Ballkani Perëndimor dhe qytetarët e tyre ta dinë se në fund të këtij procesi të gjatë ata mund ta presin me padurim. familje evropiane. “Greqia do të qëndrojë pranë këtyre shteteve, në këtë përpjekje të vështirë, në këtë rrugë të gjatë që ata janë tashmë”, tha kryeministri.

 


Lajmi kryesor:

Mbyllet mes tensionesh samiti Ballkani Perëndimor-BE, Bullgaria nuk heq veton! Rama: Premtime të bukura të pambajtura, por ne s' dorëzohemi bukur


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane