Lufta në Ukrainë/ Kina: Ne nuk i shesim armë vdekjeprurëse Moskës! Media: Luftëtarët e parë amerikanë F-16 në Kiev në qershor

Lufta në Ukrainë/ Kina: Ne nuk i shesim armë vdekjeprurëse Moskës! Media: Luftëtarët e parë amerikanë F-16 në Kiev në qershor

Avdiivka, Ukrainë

Kina i përsëriti Ukrainës se "nuk i shet armë vdekjeprurëse" Rusisë. Kështu tha ministri i Jashtëm Wang Yi në një takim dje në Konferencën e Sigurisë në Mynih me homologun e tij ukrainas Dmytro Kuleba.

Skaq Ukraina do të marrë luftëtarët e parë amerikanë F-16 në qershor, thanë dy zyrtarë evropianë për revistën amerikane Foreign Policy . 

Ish-presidenti rus, Dmitry Medvedev, ka kërcënuar Perëndimin me luftë bërthamore nëse Rusia shtyhet përsëri në kufijtë e vitit 1991.

Presidenti rus Vladimir Putin uroi njësitë ushtarake ruse dhe komandantin e tyre të shtunën për pushtimin e qytetit ukrainas Avdiivka. Kremlini konfirmoi se Putinit iu prezantua një raport mbi kapjen e qytetit nga ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu.

“Kreu i shtetit përgëzoi ushtarët rusë për këtë sukses, një fitore e rëndësishme”, thuhet në deklaratë.

Agjencitë ruse të lajmeve cituan një telegram që Putin i dërgoi komandantit të grupit "qendër" të forcave në Ukrainë, gjeneral-kolonelit Andrei Mordvichev.

"Për aktivitetin e jashtëzakonshëm ushtarak, unë shpreh mirënjohjen time për të gjitha trupat nën drejtimin tuaj që morën pjesë në betejat për Avdiivka,"- citohet të ketë shkruar Putin.

Në telegram renditeshin njësitë që merrnin pjesë në operacion. Forcat ruse ishin përfshirë në sulme të vazhdueshme në Avdiivka që nga mesi i tetorit. Ajo ishte mbajtur për pak kohë nga grupet pro-ruse në vitin 2014 kur ata kapën pjesë të mëdha të Ukrainës lindore, por më vonë u rimorën nga forcat ukrainase.

Marrja e qytetit ka të ngjarë të sigurojë një nxitje morale për Rusinë përpara ofertës së Putinit për rizgjedhje muajin e ardhshëm, pothuajse e sigurt që do të rezultojë në fitoren e tij.

Ai shihet gjithashtu si një hap kyç në sigurimin e kontrollit të Moskës në qendrën rajonale të Donetskut, rreth 20 km (12 milje) në lindje, të mbajtur nga forcat ruse dhe pro-ruse që nga viti 2014.

Ndërkohë, prej 2 ditësh, në Moskë kanë vijuar protestat për vdekjen në burg të liderit të opozitës ruse, Alexei Navanly i cili njihej edhe si kundërshtari kryesor i Putin. Si pasojë e protestave, janë arrestuar 401 persona. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:49
Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit në Rusi kërcënon Perëndimin me luftë bërthamore

1708278745_fdgnnrszthjraethja.GIF

Dmitry Medvedev

Ish-presidenti rus, Dmitry Medvedev, ka kërcënuar Perëndimin me luftë bërthamore nëse Rusia shtyhet përsëri në kufijtë e vitit 1991.

Në një postim në rrjetin social “Telegram”, nënkryetari aktual i Këshillit të Sigurimit rus përsëriti se kthimi i Ukrainës në kufijtë e saj të vjetër do të ishte në kundërshtim me kushtetutën ruse, veçanërisht pasi territoret e pushtuara në Ukrainën lindore dhe Krime tashmë janë aneksuar si pjesë integrale e Rusisë.

"Dhe tani vijmë te pyetja kryesore: a besojnë vërtet këta idiotë (në Perëndim) se populli rus do të pranonte një shpërbërje të tillë të vendit të tyre? Në vend të kësaj, ushtria ruse do të sulmonte Uashingtonin, Berlinin ose Londrën përveç Kievit”,- ka shkruar Medvedev.

Ora 17:14
Ukrainë/ Rusia pushtoi qytetin Avdiivka, Biden: I sigurt që Kongresi do të miratojë fond ndihme për Kievin që kjo mos të përsëritet

1708273710_rgsrdnrsdn.GIF

Volodymyr Zelensky dhe Joe Biden

"Kam folur me Zelensky këtë pasdite për t'i bërë të ditur se kam besim se do t'i marrim ato para. Ka kaq shumë në rrezik”,- tha presidenti i SHBA-së, Joe Biden, duke folur me gazetarët në Delaëare, ditën e sotme.

Presidenti tha se "askush nuk mund të jetë i sigurt" se një qytet tjetër ukrainas, pas Avdiivka, nuk do të bjerë përpara se Kongresi të miratojë ndihmën.

“Më duket absurde, imorale”, vazhdoi ai, duke siguruar se “do të luftojë për t'i siguruar ukrainasve municionin që u nevojitet”.

Ora 15:46
Kina drejtuar Ukrainës: Ne nuk i shesim armë vdekjeprurëse Moskës

Kina i përsëriti Ukrainës se "nuk i shet armë vdekjeprurëse" Rusisë. Kështu tha ministri i Jashtëm Wang Yi në një takim dje në Konferencën e Sigurisë në Mynih me homologun e tij Dmytro Kuleba. 

‘Kina nuk përfiton nga situata dhe nuk u shet armë vdekjeprurëse palëve në konflikt’, tha Wang, sipas një raporti diplomatik të Pekinit. .

Ora 14:25
Zelensky në Mynih: Mos pyesni kur do të mbarojë lufta, por zbuloni pse Putin është ende në gjendje të vazhdojë sulmet

1708077319_zelensky.JPG

Në ditën e rënies së Avdiivka dhe një ditë pas vdekjes së Alexei Navalny, Volodymyr Zelensky mbërrin në Mynih pas dy ndalesave të rëndësishme në Paris dhe Berlin. Kjo është hera e parë që presidenti ukrainas rikthehet në Konferencën e Sigurisë pas disa javëve që i paraprinë pushtimit të Ukrainës dy vjet më parë.

Në Bayerischer Hof, Zelensky i drejtoi fjalë të qarta audiencës duke deklaruar se duhet të pyesin veten pse Putin është ende në gjendje të vazhdojë luftën ndaj Ukrainës.

“Nëse ne s’veprojmë, Putini do t'i bëjë vitet e ardhshme katastrofike për edhe vendet e tjera. Mos e pyesni Ukrainën se kur do të përfundojë lufta”, vazhdoi ai, por “pyesni veten pse Putini është ende në gjendje ta vazhdojë këtë luftë.”

Sa i përket tërheqjes së trupave nga Avdiivka, presidenti ukrainas e përkufizoi atë si një "vendim të drejtë", të marrë për të shpëtuar sa më shumë jetë të jetë e mundur.

Në mbledhjen e G7, Ukraina dhe vdekja e Navalny ishin qendra e bisedimeve. Presidenti aktual Antonio Tajani kërkoi një minutë heshtje për të kujtuar liderin e opozitës ruse. Më pas shprehu indinjatën për vdekjen e tij dhe kërkoi nga autoritetet ruse të sqarojnë plotësisht rrethanat e vdekjes së tij.

Ora 13:09
Zyrtari i lartë rus: Përpjekja për të rikthyer Rusinë brenda kufijve të vitit 1991 do të çojë në një luftë globale

 

1708258244_AQGVEWB.GIF

Vladimir Putin dhe Dmitry Medvedev 

Përpjekjet për ta rikthyer Rusinë në kufijtë e vitit 1991 do të çojnë vetëm në një gjë: Në një luftë globale me vendet perëndimore duke përdorur të gjithë arsenalin strategjik të shtetit tonë, kundër Kievit, Berlinit, Londrës, Uashingtonit etj.

 Këtë ka shkruar në Telegram nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev.

Ora 12:49
Protestat në Rusi për vdekjen e liderit të opozitës ruse, 401 të arrestuar! Biden: Putin është përgjegjës, ka urdhëruar vrasjen

1708257357_alexeinavalny.PNG

Në dy ditët e para të demonstratave në kujtim të kundërshtarit Aleksey Navalny i cili vdiq në burg të premten, policia ruse ndaloi të paktën 401 persona në 36 qytete në të gjithë vendin.  

Ndërkohë, presidenti amerikan Joe Biden nëpërmjet një deklarate tha se Rusia do të paguajë çmimin që duhet për vdekjen e liderit opozitar duke i qëndruar idesë se sipas tij, Putin është personi që ka urdhëruar vrasjen e Navanly.

"Unë thashë se do të ketë një çmim për të paguar. Kam dëgjuar disa gjëra që nuk janë konfirmuar. Por fakti është se Putini është përgjegjës. Pavarësisht nëse ai e ka urdhëruar atë, ai është përgjegjës për rrethanat. Është një reflektim se kush është ai. Nuk mund të tolerohet," tha Biden.

Ora 12:29
Lufta në Ukrainë/ Stoltenberg: Mbështetja e Kievit është mënyra më e mirë për të nderuar Navalny

1707548436_jensstoltenberg.JPG

Jens Stoltenberg

"Bota është bërë më e rrezikshme, por NATO është më e fortë. Në Konferencën e Sigurisë në Mynih, nënvizova se Evropa dhe Amerika e Veriut duhet të vazhdojnë të qëndrojnë të fortë së bashku në NATO. Është gjithashtu jetike dhe urgjente të vazhdojë të mbështesë Ukrainën. Kjo është mënyra më e mirë për të nderuar kujtimin e Navalny”,- është shprehur Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

B.V/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit