Moska ndalon praninë e gazetarëve perëndimorë në Forumin Ekonomik Lindor

Moska ndalon praninë e gazetarëve perëndimorë në Forumin Ekonomik Lindor

1694068444_gaz.jpg

Rusia ndalon praninë e gazetarëve "nga vendet armiqësore" në Forumin Ekonomik Lindor (EEF), i cili do të mbahet javën e ardhshme në qytetin e largët lindor të Vladivostok.

“Këtë vit, gazetarët nga vendet armiqësore nuk u akredituan, siç ishte Forumi Ekonomik Ndërkombëtar i Shën Petersburgut (SPIEF),” tha zëdhënësi presidencial rus, Dmitry Peskov për agjencinë e lajmeve TASS.

Forumi më i madh ekonomik i Rusisë, Spief, u mbajt në mes të qershorit. Gazetarëve perëndimorë u është mohuar akreditimi për herë të parë në historinë e saj. 

Më pas Peskov i tha Tass se akreditimi i mediave perëndimore për ngjarjet e mëvonshme në Rusi do të varet nga sjellja e tyre.

Ashtu si në Spief, edhe presidenti rus Vladimir Putin merr pjesë tradicionalisht në këtë forum. Fjalimi i tij pritet në seancën plenare të forumit më 12 shtator. Slogani i forumit të këtij viti është 'Në rrugën drejt partneritetit, paqes dhe prosperitetit '.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Blinken njofton paketën 1 mld dollarë për Ukrainën! Moska kundër SHBA për furnizimin e Kievit me municione uraniumi: Akt çnjerëzor


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

'Atavizëm i së kaluarës', Mesila Doda për ligjin e luftës të Greqisë: Kujton luftën e padrejtë me trauma! Ka sjellë mohimin e pronave të shqiptarëve

'Atavizëm i së kaluarës', Mesila Doda për ligjin e luftës të Greqisë: Kujton luftën e padrejtë me trauma! Ka sjellë mohimin e pronave të shqiptarëve