Moti i acartë në SHBA pengon shpërndarjen e 6 mln vaksinave anti COVID

Moti i ftohtë, reshjet e dëborës e ndërprerja e energjisë elektrike në SHBA kanë vonuar shpërndarjen e 6 mln doza vaksinash antiCOVID në 50 shtete gjatë kësaj jave.

Këshilltari i Lartë i Shtëpisë së Bardhë, Andy Slavitt tha gjatë një konference për shtyp se janë mbyllur më shumë se 2 mijë qendra vaksinimi.

Një pjesë e madhe e SHBA-së është përfshirë nga moti ekstrem gjatë javës së fundit ku reshje të mëdha dëbore dhe temperatura të ftohta si rallë më parë goditën Oklahomën dhe Arkansasin si dhe shkaktuan ndërprerje energjie në Teksas.

Sipas mediave të huaja, stuhitë u bënë pengesë në përpjekjet e administratës së Presidentit Biden për shpërndarjen e vaksinave. Në fillim të muajit, më shumë se 1.5 milion doza po shpërndaheshin mesatarisht në ditë.

Moti i ashpër bëri që Presidenti Biden të shtynte vizitën nga e enjtja në të premten në Kalamazu të shtetit Michigan, për të parë nga afër fabrikën e kompanisë Pfizer që prodhon vaksinat kundër koronavirusit.

E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rang kombëtar/ 1 javë para 25 prillit, shqiptarët i japin PS-së mandatin e tretë! Asnjë ndryshim këto 11 ditë për 3 partitë e mëdha