Moti i keq, disa zona pa energji elektrike në Lezhë

Moti i keq, disa zona pa energji elektrike në Lezhë

1695572432_energjiaelektrike.jpg

Trashësia e dëborës në Mirditë ka arritur në 10 cm, ndërsa reshje bore ka pasur edhe në zonat malore të Kurbinit. Deri më tani në qarkun e Lezhës nuk raportohet për problematika.

Disa zona kanë mbetur pa energji elektrike, Lagja nr3 dhe 4 e qytetit Laç, zona e fshatit Kurbnesh dhe njësia administrative Fan.

SITUATA NË QARKUN LEZHË DATË 25.11.2023, ORA 18:20

Teritori i Qarkut Lezhë është përfshirë nga intervale reshjesh shiu me intesitet deri mesatare, si dhe erë të forte . Ne lartësitë mbi 500 m mbi nivelin e detit kemi rreshje dëbore Trashesia e dëborës ka arritur 10 cm  ne Njësinë Admnistrative Fan, Bashkia Mirditë .

Sasia e rreshjeve te rena deri me tani ka qene 40mm. Ne bashkine Kurbin ka pasur reshje shiu dhe erera te forta . Si pasoje e kesaj, vijon te mbetet pa energji elektrike Lagja nr3 dhe 4 e qytetit Laç.

Si rezultat i ererave te forta ka patur rrëzim të drurëve ne rruge dhe nje depozite uji nga nje tarace .

Ne zonën malore të Kurbinit kane filluar reshjet e debores . Rrugë të bllokuara nuk raportohet.

Grupet e punës së OSHE janë në terren për riparimin e difekteve, gjithashtu dhe strukturat e MC të bashkisë janë në terren dhe po ndjekin nga afër situatën.

Nga strukturat e MC të bashkisë Lezhë raportohet se nuk kemi  probleme

Nga strukturat e MC të bashkisë Mirditë raportohet:

 Në Nj. A Selite po bien rreshje debore,trashesia ka arritur 3-4 cm. S'ka rrugë të bllokuara. Është djegur një tranfomator dhe aktualisht është pa energji zona e fshatit Kurbnesh.

Në Nj. A Fan ka 10 cm debore. Rruge te bllokuara nuk ka. Mungon  energjia elektrike.

Në Nj. A Orosh ka 6-7 cm deborë. Nuk ka rrugë të bllokuara dhe mungese energjie.

Në Nj. A  Kaçinar, Kthelle, Rubik dhe Rreshen kanë rënë reshje shiu gjatë gjithë ditës po me një intensitet mesatar dhe nuk kanë shkaktuar probleme deri tani. Kuotat e lumenjeve nuk kane rritje shqetesuese.

Në fshatin Katund i Vjeter, të njësisë Administrative Rubik,  ka mungesë të energjisë elektrike.

Strukturat e MC të bashkive të Qarkut, grupet e punës së OSHE janë në terren për ndjekjen e situatës dhe riparimin e difekteve. 

Kuotat e lumenjëve kanë rritje të lehtë

Hidrovorët janë në gadishmëri

Akset rrugore deri tani janë të kalueshme dhe pa probleme.


Lajmi kryesor:

Reshjet e dëborës bllokojnë 400 mjete në Qafë Murriz dhe aksin Peshkopi - Maqellarë! Evakuohen 50 pasagjerë! Dibra pa drita (VIDEO)


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Historia e rrallë e poetit të njohur: Tahirin, që ishte edhe deputeti, e ndala në një xhep të minierës dhe kur ja tregova hallin që kisha, ai më tha: ti je një kriminel…

Historia e rrallë e poetit të njohur: Tahirin, që ishte edhe deputeti, e ndala në një xhep të minierës dhe kur ja tregova hallin që kisha, ai më tha: ti je një kriminel…