MotoGP njeh kampionin e ri, Italia në majën e botës! Ducati mbreti i shpejtësisë

MotoGP njeh kampionin e ri, Italia në majën e botës! Ducati mbreti i shpejtësisë

Francesco Bagnaia

MotoGP ka mësuar kampionin e ri të botës për sezonin 2022. Italiani Francesco Bagnaia është në majën e botës, me pilotin e Ducati që ka zhvilluar një sezon të shkëlqyer duke lënë pas me 23 pikë Fabio Quartararon e Yamaha. Gjithçka u vendos në garën e fundit për Çmimin e Madh të Valencias në Spanjë.

Edhe pse italiani Bagnaia u rendit i nënti në Valencia dhe Quartararo i katërti, kjo i mjaftoi pilotit të Ducati për të lënë pas kundërshtarin më të afërt. Kjo është hera e dytë që torinezi shpallet kampion në MotoGp, pasi më herët këtë sukses e kishte arritur në 2018.

Veç aspektit personal, Ducati fiton vendin e parë edhe për skuderinë më të mirë. Me 432 pikë, 12 fitore dhe 31 podiume, skuderia italiane lë pas Aprilla me 248 pikë.

Renditja për konstruktorë:

Renditja për pilotë:

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Situatë e tensionuar në veri të Kosovës, a duhet të tërhiqet qeveria Kurti?×

Lajmi i fundit

Drejtori i Policisë Lezhë u shkarkua pasi s'dorëzoi formularët e deklarimit, Burime: Vehbi Bushati emërohet këshilltar i Rrumbullakut

Drejtori i Policisë Lezhë u shkarkua pasi s'dorëzoi formularët e deklarimit, Burime: Vehbi Bushati emërohet këshilltar i Rrumbullakut