Murale kundër dhunës ndaj grave, mesazhe sensibilzuese në Cërrik

Në kuadër të 16 ditëve të aktivizimit të dhunës me bazë gjinore, artistët në bashkëpunim me Bash Art dhe qeverinë gjermane dhe GIZZ kanë realizuar në qendër të qytetit të Cërrikut muralen domethënëse të forcës së gruas dhe vijimësisë së jetës.

Kjo murale u realizua për ti thënë jo dhunës dhe për të forcuar dhe sensibilizuar gratë. Me moton "Dhunë off, power on" në qendër të Cërrikut u zbulua muralja nga Kryetari i Bashkisë Cërrik.

“Pjesa e murale është një ide, kemi zgjedhur qendrën e qytetit. Kemi menduar se jep një impakt, një mesazh sensibilizuar kundër dhunës së gruas”, tha ai.

Kryetari i Bashkisë së Cërrikut Andis Salla falënderoi artistët dhe Qeverinë Gjermane për këtë realizim domethënës.

Iniciativa e muraleve sensibilizuese kundër dhunës është përhapur në disa qytete të Shqipërisë për të qenë një simbol për fuqinë dhe rëndësinë e gruas.

1671125386_Screenshot14.jpg

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

'Ça ishte kjo, kallash?!' Momenti kur Qetsori dhe Kristi tremben nga të shtënat drejt Top Channel

'Ça ishte kjo, kallash?!' Momenti kur Qetsori dhe Kristi tremben nga të shtënat drejt Top Channel