Musaka me spinaq dhe mish të grirë nga zonja Albana

Musaka me spinaq dhe mish të grirë

Përbërësit:

 • 700 gr spinaq
 • 400 gr mish i grirë
 • 1 qepë
 • 1 filxhan oriz
 • 2 lugë salcë domate
 • 1 lugë miell
 • 1 kokërr vezë
 • 700 ml qumësht
 • Vaj ulliri
 • Kripë, piper, rigon
 • Majdanoz sipas dëshirës 

Përgatitja:

Grijmë imët qepën dhe e skuqim në një tigan me vaj ulliri. Më pas shtojmë mishin e grirë dhe e kaurdisim mirë. Shtojmë spinaqin, kripën, rigonin, piperin, salcën dhe majdanozin e grirë imët. Vazhdojmë kaurdisjen ngadalë, shtojmë pak ujë dhe e lemë të ziejë për 15 minuta. Më pas e hedhim masën në një tavë qelqi duke shtuar dhe një filxhan oriz. Rrahim vezën me qumështin, e kaurdisim me një lugë miell dhe e hedhim në tavë. E vendosim musakanë në furrë të piqet në temperaturën 180 gradë Celsius për 30 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi