Mustafa-Juncker: Qytetarët e Kosovës
 meritojnë liberalizimin e vizave 

Mustafa-Juncker: Qytetarët e Kosovës<br /> meritojnë liberalizimin e vizave 
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka shkruar në llogarinë e tij në Facebook pas takimit me presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, se Evropa është shtëpia e kosovarëve.
 
Mustafa ka thënë se rruga evropiane e Kosovës është rrugë e vlerave tona të përbashkëta.
 
“Sapo përfundova takimin sot në Bruksel me presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker. Rruga evropiane e Kosovës është rrugë e vlerave tona të përbashkëta. Këto vlera respektohen nga institucionet më të larta të BE-së”, thotë ai ndërsa shton se “Evropa është shtëpia e qytetarëve tanë”.
 
Presidenti i KE-së, Juncker, ka përgëzuar për progresin e arritur në kuadër të procesit të liberalizimit të vizave, po ashtu, ai theksoi përkrahjen e KE-së për Kosovën në proceset e tjera eurointegruese
 
Ndërsa, sipas komunikatës nga Kryeministria, Mustafa e njoftoi për progresin në Kosovë, për hapat që po ndërmerren në zhvillimin ekonomik dhe reformat tjera për fuqizimin e gjithanshëm të shtetit, teksa veçoi rëndësinë që ka për Kosovën hyrja tashmë në fuqi e MSA-së, duke theksuar pritjet legjitime të qytetarëve të Kosovës për liberalizimin e vizave.
 
Qeveria e Kosovës ka punuar me përkushtim maksimal në përmbushjen e të gjitha kritereve dhe rekomandimeve për këtë proces. Qytetarët e Kosovës e meritojnë që sa më parë t’iu mundësohet lëvizja e lirë në vendet e Bashkimit Evropian, të drejtë që e gëzojnë të gjithë qytetarët e vendeve të tjera të rajonit. Sa i përket liberalizmit të vizave tashmë presim vetëm vendimin e BE-së”, tha kryeministri Mustafa.
 
Gjatë takimit, është biseduar edhe për vazhdimin e procesit së dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë.

Redaksia Online
Shqiptarja.com

 

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

‘Mos na incizo, na q….!’/ Sekseri të kalon në Portin e Vlorës me 170 euro! Pezullohen 3 punonjësit e policisë

‘Mos na incizo, na q….!’/ Sekseri të kalon në Portin e Vlorës me 170 euro! Pezullohen 3 punonjësit e policisë