Muzeu në Gjermani, rekord Guinness për trenin që luan muzikë klasike duke cekur gota uji

Në muzeun Miniatur Wunderland të Hamburgut, i mbyllur gjatë pandemisë, një model treni lëviz përgjatë një piste e cila është e rrethuar me mijëra gota të mbushura me ujë, e duke prekur gotat krijohet një melodi e muzikës klasike.

Ekipi arrit të krijoi melodinë më të gjatë të luajtur ndonjëherë nga një tren model, i përbërë nga 2840 nota, duke shënuar kështu një rekord të ri Guiness.

 “Të gjithë menduan se ishte një ide e çmendur. Tani po thyejmë një rekord. Nuk është e gjitha perfekte, por thjesht përpiquni të luani Verdin në gota vere, ose edhe më tej, Bolero, kur keni vetëm dy oktavë në dispozicion,” – tha themeluesi i projektit, Frederik Braun.

Vendosja e hekurudhës simbolike, e cila kalon peizazhe të ndërlikuara në miniaturë dhe versione të vogla shumëngjyrëshe të qyteteve si Hamburg dhe Las Vegas, paraqiti sfida të rëndësishme.

Krijuesit zgjodhën njëzet melodi klasike nga kompozitorë të tillë si Mozart, Beethoven, Bach dhe Vivaldi. 
ndërkohë që kjo nuk është hera e parë që punonjësit e Miniatur Wunderland Hamburg  bëjnë një provë të tillë, pasi në dhjetor ata përdoren një aeroplan model duke luajtur këngën e Krishtlindjes Jingle Bells, me ujë në shishe.

Kjo nuk është hera e parë që muzeu arriti të thyejë Rekordet Botërore Guinness, pasi më parë ka krijuar modelin më të madh në botë të trenave. 

 

 

S.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mbrojtja e territorit, ju duket i drejtë dënimi deri ne 15 vite burg për ata që ndërtojnë pa leje?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'Si më ndodhi kjo?' Ja pse mund të prekeni nga COVID-19, edhe pasi jeni vaksinuar