NASA dërgon në Hënë raketën ‘Artemis 1’: Fillon një kapitull i ri në eksplorimin njerëzor hënor (VIDEO)

Pas një pritje prej disa muajsh, raketa ‘Artemis’ ka fluturuar mëngjesin e sotëm për në Hënë. Ngjarja historike nis një udhëtim që do të dërgojë një anije kozmike pa ekuipazh rreth Hënës, duke i hapur rrugën NASA-s për të kthyer astronautët në sipërfaqen hënore për herë të parë në gjysmë shekulli.

Kjo anije kozmike, e njohur si Orion, është pa ekuipazh për këtë fluturim, por nëse gjithçka funksionon siç duhet, njerëzit do të ngjiten në bord për misionet e ardhshme që shkojnë në sipërfaqen hënore.

‘Ne po shkojmë. Për herë të parë, të NASA_SLS raketë dhe NASA_Orion fluturojnë së bashku. Artemis fillon një kapitull të ri në eksplorimin njerëzor hënor.’- njofton NASA.

Fluturimi i së mërkurës pasoi dy përpjekje të mëparshme të nisjes në gusht dhe shtator, të cilat u ndërprenë gjatë numërimit mbrapsht për shkak të defekteve teknike.

Ky mision shënon gjithashtu fluturimin debutues të raketës SLS si më të fuqishmin që ka arritur ndonjëherë në orbitën e Tokës, duke arritur 15% më shumë shtytje se raketa Saturn V që mundësoi uljet në hënë të NASA-s të shekullit të 20-të. Objektivi i tij është të hedhë një kapsulë astronauti në drejtim të Hënës.

Qëllimi afatgjatë i programit Artemis është të krijojë një stacion hapësinor dhe një kamp bazë hënor në Hënë, në mënyrë që astronautët përfundimisht të mund të kalojnë periudha shumë më të gjata kohore atje. Teknologjia është përmirësuar masivisht që nga programi Apollo i vitit 1961, që do të thotë se ka një shans më të madh këtë herë për të mësuar edhe më shumë rreth Hënës dhe hapësirës në përgjithësi.

Artemis I është një demonstrim teknologjik, kështu që nuk do të ketë ekuipazh në bord me këtë rast, por nëse gjithçka shkon sipas planit në mision, atëherë Artemis II, që pritet të fluturojë në 2024, me siguri do të ketë njerëz

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut