NATO: Rusia nuk i ka arritur akoma qëllimet e saj

NATO: Rusia nuk i ka arritur akoma qëllimet e saj

Në konfliktin në Ukrainë, Rusia nuk i ka arritur qëllimet e saj. Kështu deklaroi sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg , pas takimit jozyrtar të ministrave të jashtëm të Aleancës në Berlin.

“Ne do të respektojmë vendimin e Suedisë dhe Finlandës. Nëse ata vendosin të bashkohen do të jetë një moment historik. Të jesh anëtar i Aleancës rrit sigurinë. NATO është e hapur dhe kundër çdo agresioni. Sot aleatët mbështesin Ukrainën, por forcimi i NATO-s është një punë afatgjatë që ka të bëjë edhe me veprimet e saj në të ardhmen”, shtoi ai, duke përsëritur sesi Kiev mund ta fitojë këtë luftë.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë, Moska s’pranon negociata për evakuimin në fabrikën e çelikut: Ushtarët e bllokuar, kriminelë! Pas Finlandës, Suedia kërkesë për anëtarësim në NATO


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin